Dieta bezglutenowa dla sportowca — czy to dobre rozwiązanie?

W ostatnich latach dieta bezglutenowa cieszy się rosnącą popularnością. Część ludzi nie spożywa glutenu z uwagi na alergię, inni natomiast zmieniają z czasem swoje nawyki żywieniowe z powodów zdrowotnych. Wiele osób dostrzega liczne zmiany w pracy organizmu po odstawieniu tego składnika odżywczego, takie jak zmniejszona częstotliwość występowania bólów brzucha, wzdęć, czy zaparć. Niekiedy motywacją dla zmiany sposobu żywienia może być chęć poprawienia kondycji i sylwetki. Coraz częściej mówi się o sportowcach świadomie wykluczających gluten ze swojego planu żywieniowego. Zarówno dostępność produktów bezglutenowych, jak i złożoność tematyki w kontekście układania jadłospisu mogą skłaniać potencjalne osoby do refleksji. Jak należy podejść do tematu?

Czym jest gluten i jak wpływa na organizm?

Gluten to białko występujące w różnych produktach spożywczych. Dzięki niemu ciasto jest plastyczne, a wypieki są puszyste i nie wysychają tak szybko. Jego podstawowym źródłem jest zboże — substancję tą można znaleźć w pszenicy i jej odmianach (takich jak orkisz czy kamut), życie, pszenżycie czy jęczmieniu. O powszechności glutenu może świadczyć fakt, że białko to znajdziemy nie tylko w pieczywie, makaronach i otrębach, ale również w lekach i suplementach diety. Wprawdzie jest on dobrze tolerowany przez większość populacji, jednak organizmy niektórych osób są niezdolne do poprawnego przyswajania substancji. Istnieją choroby związane z tym składnikiem odżywczym — są to m.in. celiakia, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, czy też alergia na pszenicę. Dietetycy są zgodni ze stwierdzeniem, że dieta bezglutenowa powinna mieć charakter leczniczy. Choć skierowana jest ona w założeniu dla osób źle reagujących na gluten, tak mimo to coraz więcej osób decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych z innych powodów. Jak dieta gluten-free wpływa na organizm sportowca?

Dieta bezglutenowa a organizm sportowca

Podstawowym aspektem, który warto poruszyć, jest to, że w przypadku sportowców odpowiednio zbilansowana dieta jest niezwykle ważna. Pozostaje pytanie: „Czy warto się na nią zdecydować, będąc sportowca?” Otóż zależy. Choć wiele osób decydujących się na zmianę sposobu żywienia, cieszy się lepszą sylwetką, tak całkowita rezygnacja z glutenu bez konsultacji ze specjalistą może przynieść negatywne skutki. Złe zaplanowanie diety oraz brak wcześniejszej rozmowy z lekarzem może stać się przyczyną niedoborów składników odżywczych, takie jak błonnik pokarmowy, żelazo, cynk, czy też selen. Wyeliminowanie substancji z dnia na dzień może spowodować także wyższe spożycie tłuszczów nasyconych. Nie oznacza to jednak, że dieta gluten-free jest niezdrowa — w praktyce człowiek jest z natury przyzwyczajony do glutenu, dlatego dobrze jest zmianę diety skonsultować z osobą posiadającą wiedzę w zakresie dietetyki.

Catering dietetyczny wysokiej jakości

Dieta keto, gluten-free czy vege — niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy w kontekście naszych planów żywieniowych, najważniejszym aspektem pozostaje skład posiłków, który spożywamy. Aby móc cieszyć się zdrową sylwetką, warto wybrać odpowiedni catering dietetyczny. Każdy sportowiec, który jest zainteresowany dietą pudełkową może skorzystać z usług naszej firmy. Dopasowanie diety pudełkowej do stylu życia czy preferencji żywieniowych nie będzie stanowiło problemu, co wynika ze zróżnicowanej oferty naszej firmy. Wśród sportowców dużym zainteresowaniem cieszy się Active — jest to pozycja skierowana dla osób uprawiających sport. Niezwykle ważne jest to, by pamiętać o tym, że organizm osoby aktywnej fizycznie potrzebuje dużej ilości węglowodanów stanowiących źródło wielu innych substancji odżywczych. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszej firmy tych, którzy chcą zapewnić sobie smaczny i zdrowy posiłek na co dzień.