Herbata na diecie – przyjemność czy sojusznik?

Herbata to jeden z podstawowych napojów spożywanych przez Polaków. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że poza jej wyjątkowym smakiem, napar herbaciany ma również cenne właściwości zdrowotne. Obliczono, że przeciętny Polak wypija ok. pół kilograma herbaty w ciągu roku. Mimo szerokiego wyboru na stołach wciąż króluje herbata czarna. Jednak coraz chętniej zaparzamy również liście herbaty zielonej i czerwonej. Jakie właściwości zdrowotne ma herbata oraz czy warto pić ją na diecie? Odpowiadamy.

Polifenole – prozdrowotne związki w herbacie

Herbata to określenie naparu z liści i pąków krzewów z rodzaju Cemelia, uprawianych w krajach strefy zwrotnikowej. W zależności od sposobu obróbki, suszenia oraz fermentacji, wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje herbat:

  • Herbata biała i zielona – nie są poddawane procesowi fermentacji.

  • Herbata czerwona – częściowo fermentowana.

  • Herbata czarna – w pełni fermentowana.

Herbata na diecie odchudzającej oraz jako składnik zrównoważonego sposobu żywienia jest cennym źródłem polifenoli dla organizmu. Haerbata zielona zasobna jest przede wszystkim w katechiny. Dzięki temu codzienna dieta z jej udziałem uznawana jest za najbardziej pożądaną. W naparze tradycyjnej herbaty czarnej związki te przekształcane są w taniny z uwagi na przeprowadzony proces fermentacji.

Istnieje wiele badań naukowych wskazujących na silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne polifenoli zawartych w naparze herbacianym. Napój ten może również stymulować do pracy układ odpornościowy, a także regulować stężenie poziomu cholesterolu we krwi. Polifenole działają również bakteriobójczo i przeciwwirusowo. Hamują namnażanie patogenów, a jednocześnie stymulują rozwój naturalnej mikroflory jelitowej. Większość badań z uwagi na wysoką zawartość polifenoli dotyczy herbaty zielonej. Zastanawiając się więc, jaka herbata sprawdzi się najlepiej na diecie redukcyjnej, odpowiedź nasuwa się sama.

Regularne picie zielonej herbaty stanowi również element profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Zaleca się więc spożycie od 2 do nawet 7 filiżanek tego napoju dziennie. W przypadku herbaty czarnej dostępne wyniki badań wskazują na picie co najmniej 3 filiżanek w ciągu dnia. Ze względu na zawarte w niej taniny.

Herbata a zdrowie i otyłość

Wielu naukowców skierowało swoje badania w kierunku udowodnienia prewencyjnej roli herbaty w ryzyku zachorowania na choroby nowotworowe. Choć jeszcze za wcześnie na ostateczne wnioski, to aktualnie otrzymywane wyniki potwierdzają założoną hipotezę. Dotyczy to przede wszystkim nowotworów przewodu pokarmowego. W tym raka żołądka, wątroby i jelita grubego.

Podobne badania prowadzone są w kierunku zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym, które często związane są z podeszłym wiekiem. Na Światowym Kongresie dotyczącym chorób neurodegeneracyjnych w 2012 roku podkreślano, że kawa i herbata obok witaminy D, witamin z grupy B oraz kwasów tłuszczowych omega-3, może odgrywać zapobiegawczą rolę w minimalizowaniu ryzyka zapadnięcia na te choroby. Według badań prowadzonych w Japonii, picie herbaty zielonej zmniejsza aż o 70% ryzyko demencji u osób starszych. Natomiast picie herbaty czarnej o 30%. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy działanie to zawdzięczamy polifenolom oraz kofeinie, występującej zarówno w herbacie, jak i kawie. Więcej na temat właściwości zdrowotnych kawy można przeczytać w artykule: Czy picie kawy jest szkodliwe?

Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czy herbata zielona pomaga w odchudzaniu. Jak się okazało, produkt ten może zmniejszać wchłanianie tłuszczu z posiłków, a także mobilizować organizm do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości napar z liści zielonej herbaty reguluje również tempo metabolizmu. Należy jednak pamiętać, że zalecane jest picie naparu z herbaty. Nie zaś jej skoncentrowanych suplementów diety, które mogą uszkadzać komórki wątroby. Czy herbata zielona odchudza? Przy zachowaniu właściwej diety i aktywności fizycznej produkt ten może być bardzo pomocny w utracie zbędnych kilogramów. Warunkiem jest regularne spożycie i unikanie cukru oraz substancji słodzących.

 

Co jeszcze znajdziemy w herbacie?

W naparze herbacianym poza polifenolami znajdziemy również wspomnianą teinę. Jest to herbaciany odpowiednik kofeiny, który może pobudzać funkcjonowanie układu nerwowego. Ilości teiny zawartej w herbacie czarnej lub zielonej odpowiadają zawartości kofeiny w delikatnym naparze kawowym. Składnik ten ciężko jednak przedawkować. Bezpieczna norma spożycia według specjalistów to nawet 10 filiżanek herbaty w ciągu dnia.

Dodatkowo w liściach herbaty znajdziemy również pokaźne ilości fluoru i manganu. Porcja herbaty może pokrywać blisko 7-10% dziennego zapotrzebowania na fluor u osób dorosłych, a także nawet 100% zapotrzebowania na mangan. Natomiast z uwagi na stosunkowo wysoką zawartość szczawianów, picie mocnej herbaty powinny ograniczyć osoby ze skłonnościami do kamicy nerkowej. Dbaj o swoją zdrową dietę i wybieraj herbatę zamiast innych napojów!