catering dietetyczny dla diabetyków

Catering dietetyczny dla diabetyków

Cukrzyca jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób. Lekarze określają ją wręcz epidemią XXI wieku. Najczęstszą przyczyną cukrzycy jest otyłość wynikająca ze złego sposobu odżywiania się. Catering dietetyczny, pomaga diabetykom kontrolować poziom cukru we krwi i zmniejszać ryzyko jego wahań. Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędnym elementem leczenia. Co więc powinny jeść sosby borykające się z wysokim, bądź "skaczącym" poziomem glukozy?

Cukier - wróg, czy przyjaciel diabetyka?

Dla osób borykających się z cukrzycą bardzo ważnym jest przyjmowanie odpowiedniej ilości węglowodanów. W wyniku trawienia cukrów powstaje glukoza, która trafia do krwioobiegu i wnika do wnętrza komórek dzięki dzięki insulinie. U cukrzyków proces ten ulega zaburzeniu ze względu na nieprawidłową produkcję tego hormonu. Kontrolowanie poziomu cukru w organizmie jest kluczem do zachowania ich zdrowia.

Węglowodany dzielimy ze względu na ich szybkość przyswajania. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG) gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi. Diabetycy powinni wykluczyć je ze swojej diety, lub mocno ograniczyć. Do tej grupy należą m.in. słodycze, czekolada, lody, ciasta, słodkie napoje itd. Natomiast umiarkowany indeks glikemiczny, który stopniowo i bezpiecznie podnosi poziom cukru we krwi zawarty jest w produktach zbożowych, ryżu, kaszach, owocach, mleku, jogurtach itd

Dekalog diabetyka, czyli jak powinna wyglądać dieta cukrzyka

  1. Jedz regularnie 5-6 posiłków dziennie.
  2. Przyrządzaj posiłki oparte o dzienne zapotrzebowanie na kalorie dostosowane do Twojego trybu pracy i życia.
  3. Pamiętaj o indeksie i ładunku glikemicznym spożywanych produktów.
  4. Każdy posiłek powinien zawierać wszystkie grupy pokarmowe: tłuszcze, węglowodany i białka.
  5. Jedz produkty pełnoziarniste, ryby i rośliny strączkowe. Codziennie jedz dozwolone owoce i warzywa. Ogranicz tłuszcze i alkohol.
  6. Pamiętaj o dostarczaniu organizmowi witamin i składników mineralnych.
  7. Pij co najmniej 8 - 9 szklanek płynów codziennie.
  8. Spędzaj aktywnie wolny czas.
  9. Gotuj na parze, zamiast smażyć.
  10. Odchodź od stołu z lekkim niedosytem, nie przejadaj się.

Menu diabetyka - zbilansowana dieta dla cukrzyka

Niełatwo jest zaplanować odpowiednio zbilansowaną dietę dla cukrzyka, a coraz szybszy styl życia i wieczny brak czasu w tym nie pomagają. Dlatego warto rozważyć wybór cateringu dietetycznego dla diabetyków. Dieta pudełkowa dla diabetyków,  dopasowana jest do potrzeb i ograniczeń osób chorych. Największym wyzwaniem w przygotowywaniu posiłków dla cukrzyków są odpowiednie proporcje wszystkich składników odżywczych. Wybierając dietę pudełkową dla diabetyków, wykwalifikowani specjaliści prawidłowo zaplanują dietę w zależności od typu choroby, zapotrzebowania na kalorie, sposobu leczenia osoby chorej.

Catering dietetyczny dla cukrzyków, to znaczne ułatwienie i krok w stronę lepszego i zdrowszego życia. Nie trzeba już samodzielnie liczyć ładunku glikemicznego, ani się nad nim zastanawiać. Otrzymujesz kompleksową, zdrową i zbilansowaną dietę z dostawą do domu.

Przeczytaj również:
Dieta dla diabetyków - sprawdź co powinieneś jeść
Dieta Montignaca - jadłospis dla cukrzyka