wodorosty sake sushi japonia

Wodorosty, Sake, Sushi - Japonia

Kraj Kwitnącej Wiśni jest położony na łańcuchu wysp Oceanu Spokojnego, u wschodnich wybrzeży Azji. Jej czterema głównymi wyspami są: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Fakt, iż kraj ten leży na oceanie, odgrywa wielką rolę na panujące tam zwyczaje żywieniowe.

Kuchnia japońska

W kuchni japońskiej ryby, owoce morza i wodorosty mają szerokie zastosowanie, a najpopularniejszymi jej produktami są:

  • nori- wodorosty w kolorze ciemnobrązowym. Są jednym z głównych składników roladek ryżowych, powszechnie znanych pod nawą sushi. Nori może być także stosowany jako przyprawa lub przekąska.
  • koyadofu- suszone tofu. Stanowi ono bogate źródło protein i cechuje się długim okresem przydatności do spożycia wynikającym z racji tego, iż sprzedawany jest w formie suszonej. 
  • miso- dodatek do zup i sosów, powstaje z fermentacji żółtej fasoli sojowej, wody i soli morskiej.
  • wasabi-  esencja z zielonego chrzanu. Można ją zakupić w tubkach, jako gotową pastę, bądź w proszku, który należy zalać wrzątkiem. Jest wspaniałym dodatkiem do sushi. Należy jednak zachować ostrożność przy jego spożyciu, gdyż w dużych ilościach może okazać się zbyt pikantna w smaku.
  • sos sojowy- sos powstający w procesie fermentacji gotowanej soi oraz prażonej pszenicy. 
  • grzyby Shiitake- azjatyckie grzyby wykorzystywane w formie świeżej lub suszonej. 

Przyprawy i dodatki do dań są przez Japończyków stosowane bardzo oszczędnie. Tak, by walory smakowe potraw zostały przez nie wyeksponowane, a nie zagłuszenie.

Japończycy do smażenia używają jedynie tłuszczów pochodzenia roślinnego, np. oleju z ziaren sezamu, oleju arachidowego, oleju kukurydzianego, bądź oleju słonecznikowego.

Japoński alkohol

W Japonii produkuje się także napoje alkoholowe.

  • Mirin, to wino powstające z fermentacji ryżu glutenowego. Jego słodycz wykorzystywana jest w gotowaniu i balansowaniu pomiędzy pikantnymi i delikatnymi smakami potraw.
  • Sake, także wino (ok. 15%), tradycyjnie serwowane w małych filiżankach na zimno lub ciepło.

Powyższe produkty są dostępne w marketach azjatyckich.

Zestaw do robienia sushi

Jeżeli planujemy spróbować własnych sił w zrobieniu sushi, to warto między innymi mieć pod ręką tzw. “Makisu”, czyli specjalną matę zrobioną z cieniutkich listewek, lub bambusowych patyczków połączonych ze sobą bawełnianymi sznureczkami. Dopełnieniem całego doświadczenia na pewno będzie zamiana sztućców na pałeczki. Początki mogą być trudne, lecz sztuka ta jest do opanowania z praktyką.

Przeczytaj również:
KAPUSTA WARZYWNA GŁOWIASTA