Dieta keto — dlaczego warto dać jej szansę?

Z roku na rok liczba zwolenników diety ketogenicznej rośnie. Początkowo była ona stosowana w żywieniu dzieci chorujących na epilepsję oraz rzadkie schorzenia genetyczne, jednak z czasem zyskała na popularności wśród osób, którym zależy na redukcji masy ciała. Stanowi rozwiązanie wybierane przez setki ludzi ze względu na liczne korzyści prozdrowotne, takie jak np. obniżenie poziomu cholesterolu. Jej głównym założeniem jest zwiększenie spożycia tłuszczów przy równoczesnym ograniczeniu węglowodanów — w ten sposób organizm może wejść w stan ketozy, dzięki której ciało pozyskuje energię nie z cukru (glukozy), ale z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Na skutek diety keto dochodzi do zwiększonej produkcji ciał ketonowych, w tym acetonu, czy acetooctanu. Jakie korzyści wiążą się z wprowadzeniem jej do życia codziennego i na co należy uważać, decydując się na zmianę nawyków żywieniowych?

Cel diety ketogenicznej

Ludzki organizm wytwarza ketony w naturalny sposób, bowiem powstają one w wątrobie, zazwyczaj w momencie, kiedy nasze ciało znajduje się w stanie spoczynku. Ilość ciał ketonowych wytwarzanych przez organizm utrzymuje się na niewielkim poziomie, który nie przekracza 0,4 mmol/l. Celem diety ketogenicznej jest zwiększenie ich produkcji i osiągnięcie tzw. stanu ketozy. To proces rozpadu tłuszczów, w wyniku którego stężenie ciał ketonowych we krwi jest dużo większe niż glukozy. U podstaw tego stylu żywienia jest zmiana źródła energii dla organizmu z cukru na tłuszcze nagromadzone w tkankach. Stosunek składników pokarmowych powinien wynosić 4:1 — co oznacza 4 g. tłuszczu, na 1 g. białka lub węglowodanów. Dorosłe osoby decydujące się na dietę keto powinny spożywać trzy posiłki dziennie. Niezwykle ważne w diecie keto jest utrzymanie odpowiedniego bilansu kalorycznego. Jakie korzyści wynikają ze zmiany swoich nawyków żywieniowych? Przede wszystkim głównym źródłem energetycznym stają się ciała ketonowe, które specyficznie oddziałują na nasz układ nerwowy.

Dieta keto — na co warto uważać?

Co powoduje, że dieta keto zyskuje coraz więcej zwolenników? Najczęstszym powodem, przez który ludzie decydują się na zmianę nawyków żywieniowych jest spadek tkanki tłuszczowej. W ten sposób zostaje usprawniona praca serca, nerek i wielu innych narządów. Specjaliści podkreślają również wpływ diety na walkę z insulinoodpornością, co związane jest z uregulowaniem się poziomu insuliny w ciele. Dieta keto odpowiada również za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszenia się poziomu cukru, cholesterolu i trójglicerydów. Dieta pudełkowa tego typu jest rekomendowana dla osób borykających się z chorobą Hashimoto. To choroba zapalna, której objawami są zmęczenie, obrzęk twarzy, pogrubienie rysów i ciągłe uczucie zimna. Dieto keto poprawia pracę tarczycy, czyli gruczołu, który jest najbardziej narażony podczas trwania choroby.

Dieta keto — na co warto uważać?

Osoby decydujące się na dietę keto powinny zaplanować jadłospis z odpowiednią rozwagą. Nieodpowiedni plan żywieniowy, czy też brak wcześniejszej rozmowy ze specjalistą, mogą wiązać się ze skutkami ubocznymi. Można powiedzieć, że dieta „wywraca pracę organizmu do góry nogami”, przy czym pierwsze efekty zmiany nawyków żywieniowych dostrzegalne będą po pierwszym, bądź drugim miesiącu. Szczególnie ostrożne powinny być osoby mające problem z pracą wątroby, bowiem narząd ten będzie musiał poradzić sobie z większym obciążeniem niż zwykle. Jako specjaliści zdajemy sobie sprawę z tego, że codzienne przygotowanie różnorodnych posiłków może być niemałym wyzwaniem. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie uszykować i dostarczyć gotowe dania dla naszych klientów. Dbamy o to, by żywność była przygotowana z naturalnych i nieprzetworzonych składników. Planując ofertę, staramy się uwzględniać potrzeby wielu różnych grup, dlatego zachęcamy do tego, by zapoznać się ze szczegółami oferty.