Jak zbudować zdrową relację z jedzeniem?

Życie w nieustannym pośpiechu, traumy przeszłości czy współczesne ideały piękna to tylko niektóre kwestie, które mogą powodować przejadanie się lub niedożywienie. Dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych to podstawowa potrzeba, lecz jej zaspokajanie już nie jest takie proste. Szczególnie widać to w sytuacjach, kiedy wyznaczane są cele zdrowego odżywiania i pozbycia się zbędnych kilogramów. Nierzadko wiąże się to z zaburzeniami odżywiania. Ciągłe wyrzeczenia oraz wyrzuty sumienia spowodowane zjedzeniem niezdrowej przekąski powodują bowiem smutek, frustrację, a co za tym idzie chroniczny stres. Wpływa on destrukcyjnie na zdrowie psychiczne, co w konsekwencji może doprowadzić do toksycznej relacji z jedzeniem właśnie.

Sposoby na zmianę stosunku do jedzenia

Specjaliści w zakresie zdrowego odżywiania zachęcają m.in. do poznania siebie i wsłuchania się w potrzeby własnego ciała w celu oddzielenia jedzenia od realizacji nieświadomych popędów. Pomocny w tym może okazać się odpowiedni catering. Dieta tego typu to obecnie najbardziej popularny sposób na dostarczenie właściwej ilości białka, tłuszczów i węglowodanów. Rozdzielone i opisane posiłki to możliwość wprowadzenia zdrowego nawyku żywieniowego, który jest kluczowy dla zniwelowania niefizycznych przyczyn sięgania po jedzenie. Stałe pory oraz podobne składniki sprzyjają wprowadzeniu pozytywnych zmian. Z pewnością pozwoli to zaplanować dzień, a tym samym kontrolować głód.

Świadome jedzenie

Faktem jest, że jedzenie ma ścisły związek z emocjami. Zdarza się, że posiłki zjada się pod wpływem chwili. Ludzie sięgają po jedzenie, kiedy czują się samotni czy po prostu nieszczęśliwi. Unikają go natomiast m.in z powodu przekonania o byciu nieatrakcyjnymi dla innych. Wobec tego powstaje problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, który z kolei powoduje poszukiwanie różnego rodzaju substytutów. Prowadzi to do tego, że przyjmuje się za duże bądź za małe porcje. Budowanie zdrowej relacji z jedzeniem należy zacząć zatem od naprawy stosunku do samego siebie i swojego ciała. Analiza przeszłości, doświadczeń, przekonań, a nawet historii odchudzania, pomoże pod okiem specjalistów zrozumieć uczucia, jakie towarzyszą podczas posiłku. To z kolei jest ważne w wypracowaniu długotrwałego procesu, jakim jest dbanie o zdrowie. Bardzo istotna w tym wszystkim jest miłość do własnego ciała, dlatego też należy dać sobie spokój i czas. Chodzi o działanie w swoim tempie, oparte o wyrozumiałość dla samego siebie. Ponadto dobrze jest być wdzięcznym za to, że ma się co jeść.

Według badaczy, doświadczanie wdzięczności pobudza mózg do wydzielania hormonu szczęścia, a jedzenie w stanie dobrego nastroju stanowi samo w sobie pozytywne doświadczenie. Równie ważne jest upewnienie się, czy rzeczywiście odczuwa się głód w danym momencie (burczenie w brzuchu, ssanie w żołądku). Kontrolę nad tym wypracowuje m.in. korzystanie z usług, takich jak catering dietetyczny. Umożliwia on świadome spożywanie pokarmów poprzez użycie zmysłu smaku, wzroku, węchu oraz dotyku. Pomaga więc niejako celebrować posiłek. Co więcej, wspiera psychologiczną technikę zaangażowania oraz świadomego wyboru, która z kolei dotyczy działania w zgodzie ze sobą. To nie tylko ustalenie właściwego bilansu energetycznego wspierającego samopoczucie i oddziałującego na wygląd, ale także dobór ulubionych produktów. Różnorodne, kolorowe, smaczne, a co najważniejsze, osobiście wyselekcjonowane posiłki, to niezwykle istotny krok w wyrabianiu nowych nawyków. Do tego brak wyrzeczeń i surowych restrykcji pozwala na zmianę nastawienia i myślenia o diecie. W końcu je się to, na co ma się ochotę regularnie i w wygodnej formie.

Sposoby na wytrwanie na diecie

Jak wiadomo, zmiana nawyków żywieniowych to niejednokrotnie wielka rewolucja w życiu. Jednak jeśli dieta będzie smaczna, sycąca i zaplanowana, okaże się niezwykłą przyjemnością. Dobrym rozwiązaniem w stopniowym i długofalowym utrzymaniu zmian w stosunku do spożywania posiłków jest chociażby catering pudełkowy. W pełni dostosowuje on bowiem jedzenie do potrzeb i oczekiwań zamawiających. Ponadto umożliwia unikanie produktów, których się nie lubi. Jest zaplanowany i zróżnicowany.

Wspiera realny, określony cel, jakim jest polepszenie stanu zdrowia, dlatego dopasowuje się go do trybu życia i indywidualnych preferencji. Co równie ważne, jest skomponowany z dań, które dobrze smakują. Pogrupowane porcje z właściwą zawartością mikro- i makroskładników sprawiają, że nie sięga się po jedzenie w innym celu, niż zaspokojenie potrzeby głodu. Dobrze jest podkreślić w tym wszystkim, że dbanie o zdrową relację z jedzeniem gwarantuje odpowiednie funkcjonowanie w ogóle. Akceptacja siebie to zdrowsze życie ze swoim ciałem i z innymi.