Dieta a cellulit

Cellulit jest jednym z najczęstszych defektów kosmetycznych. Mówi się, że ma go praktycznie każda kobieta. Specyfika budowy ciała, oraz gospodarki hormonalnej predysponuje płeć żeńską do nierównomiernego odkładania się tłuszczu w okolicy bioder, pośladków i brzucha. Niewielki cellulit, który uwidacznia się tylko po mocnym ściśnięciu skóry, nie jest wielkim problemem. Widoczny gołym okiem jest już czymś, z czym trzeba walczyć. Na szczęście coraz bogatszy arsenał kosmetyków i zabiegów oraz świadomość tego, co powoduje nieprawidłowe odkładanie się tkanki tłuszczowej, sprawia, że można sobie z tym problemem skutecznie poradzić.

Co to jest cellulit i skąd się bierze?

Żeby skutecznie walczyć z wrogiem, najpierw trzeba go dobrze poznać. Cellulit objawia się jako nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w różnych rejonach ciała. Najbardziej jest widoczny tak, gdzie mamy go najwięcej, czyli w okolicy ud, pośladków, a czasami też brzucha. Struktura odkładającej się tkanki jest nierównomierna i chropowata. Umiejscowiona jest ona tuż pod powierzchnią skóry, przez co staje się widoczna gołym okiem. Często obszary te są słabiej ukrwione, co jeszcze bardziej uwidacznia zgromadzoną tkankę tłuszczową. Skóra staje się pofałdowania i nierówna. Poza tym, że cellulit jest defektem kosmetycznym, który sprawia, że ciało wygląda gorzej, w zaawansowanym stadium może też świadczyć o poważnych stanach chorobowych, takich jak żylaki lub zakrzepica. 

Wiesz już, jak wygląda cellulit, ale co tak naprawdę go powoduje? Dlaczego pojawia się w mniejszym lub większym stopniu u większości kobiet? Odkładanie się tkanki tłuszczowej nierozerwalnie jest związane z gospodarką hormonalną. Za ten stan odpowiada głównie insulina oraz estrogen. O ile pierwszy hormon występuje u człowieka bez względu na płeć, tak drugi jest czysto kobiecym składnikiem. Jego wysoki proziom predysponuje do różnego rodzaju zaburzeń, w tym niewłaściwego odkładania się tłuszczu i nieprawidłowego przepływu płynów ustrojowych w organizmie. Cellulit jest też nierozerwalnie związany ze stylem życia. Niewłaściwe nawodnienie, brak aktywności fizycznej, nadmierne spożycie soli czy dieta obfitująca w produkty przetworzone, które wpływają na potencjał zapalny organizmu, to czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się cellulitu. Rolę odgrywa także genetyka. Na ten fakt nie mamy oczywiście wpływu, ale fakty są takie, że jeśli skórkę pomarańczową ma nasza matka oraz babcia, to my też z pewnością także będziemy borykać się z tym problemem. 

Jak się pozbyć cellulitu? 

Skuteczna walka z cellulitem ma związek z rozpoznaniem przyczyny problemu, z którym się zmagamy. Pozwala to tak ukierunkować działanie, aby przyniosło pożądane efekty. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest uważne przyjrzenie się swojemu trybowi życia. Niezależnie od przyczyny brak regularnej aktywności fizycznej zawsze blokuje metabolizm, a tym samym negatywnie wpływa na wygląd ciała i gromadzenie przez niego tłuszczu w newralgicznych obszarach. siedzący tryb życia przyczynia się do powstawania obrzęków i niedostatecznego ukrwienia tkanek. Dodatkowo brak aktywności sprzyja zmniejszonej masie mięśniowej oraz odkładaniu tkanki tłuszczowej, negatywnie wpływając na jędrność i strukturę skóry. Udowodniono także, że picie alkoholu również nie sprzyja prawidłowej regulacji w zakresie odkładania się tłuszczu w organizmie. Poza aktywnością ważna jest też odpowiednia ilość snu i regeneracja organizmu. Jeśli nie ma on szans, aby odpocząć zaburzone będą procesy metaboliczne i zdolność ciała do samoregulacji. Korzystny wpływ ma również picie wystarczającej ilości płynów. 

Co jeść, aby zwalczyć cellulit? 

Na wygląd naszego ciała duży wpływ ma nasza dieta. To, co ląduje na naszym talerzu, może zarówno poprawić, jak i zniweczyć wszystkie efekty. Naczelna zasada mówi o tym, aby zdecydowana większość produktów była nieprzetworzona. Gotowe dania pełne tłuszczów, soli i cukrów zawsze będą negatywnie wpływały na nasze zdrowie i wygląd. Należy zatem maksymalnie ograniczyć w diecie cukier rafinowany oraz produkty przyrządzone na bazie wysoko przetworzonych węglowodanów. Zmniejszamy zatem ilość białego pieczywa, słodkich wypieków oraz ciast, na rzecz produktów wykonanych na bazie mąki z pełnego przemiału. Dobre źródła węglowodanów nie są dla nas szkodliwe, nie należy zatem się ich obawiać. 

Dosyć uniwersalną radą jest też utrzymanie prawidłowej masy ciała. Zawsze osoby o BMI przekraczającej normy będą miały więcej nagromadzonego tłuszczu niż osoby, których waga mieści się w normie. Jednak jak wiemy, cellulity nie dotyczy tylko osób z nadwagą i otyłością. Pojawia się też u ludzi, których masa jest prawidłowa. W ich przypadku zdecydowanie należy się bacznie przyjrzeć temu, co na co dzień jedzą. 

Nie ma listy produktów, które w magiczny sposób usuną skórkę pomarańczową. Ważny jest całokształt podejmowanych wyborów żywieniowych. W diecie powinno znaleźć się bogactwo warzyw i owoców, które można jeść zarówno na surowo, jak i w formie przetworzonej. Zawierają one bogactwo witamin, antyoksydantów i składników mineralnych. Pomagają też zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Tak komponowana jest dieta pudełkowa Nutri Dieta, w której w każdym z posiłków znajduje się dodatek roślinnych składników, które pomagają zwalczać cellulit. 

Ważne jest również spożywanie składników bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie kwasy omega 3 oraz witaminy i składniki mineralne mające wpływ na wygląd skóry np. witaminy A i E, oraz cynku. Znajdują się one w marchwi, batatach, dyni, morelach, nasiona dyni i słonecznika, orzechach, sałacie, awokado, otrębach pszennych, produktach zbożowych oraz nasionach roślin strączkowych i tłustych rybach morskich.

Co z produktami mięsnymi? Nie są one zakazane. Polecane jest ograniczenie spożywania czerwonego mięsa oraz tłustej wieprzowiny na rzecz chudego drobiu. Lepiej jest też ograniczyć spożycie gotowych wyrobów wędliniarskich takich jak pasztety, parówki, czy wędliny. Do ich przygotowania często używa się zbyt dużo soli oraz niezdrowych dodatków, które nie są wskazane, jeśli chcemy pozbyć się cellulitu. Jako niskotłuszczowe i dobrej jakości mięso dietetycy wskazują też królika oraz cielęcinę, po które można okazjonalnie sięgać dla urozmaicenia swoich dań. 

Jaka dieta na cellulit jest najlepsza? 

Jeśli chcielibyśmy określić, jaka dieta na cellulit jest najlepsza, to za każdym razem u jej podstaw będą leżały nieprzetworzone składniki dobrej jakości. Poleca się gotować z łatwodostępnych, sezonowych produktów, które nie były zbyt długo przechowywane, zanim trafiły na nasz stół. Jedzenie powinno też być różnorodne. Mamy wtedy gwarancję, że wraz z różnymi składnikami dostarczymy organizmowi wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Lekkostawne posiłki będą dobrze wchłaniane i tolerowane, przez co nie ma ryzyka, że zaburzą nasz metabolizm i odłożą się w postaci niechcianej, pomarańczowej skórki. Dieta na cellulit, to skuteczny sposób na poprawę wyglądu swojego ciała.