Czy dieta wpływa na humor? Które produkty pomagają w byciu szczęśliwym?

Czy wiesz, że dieta ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie? Może zarówno dodać nam energii, jak i jej nas pozbawić. To, co ląduje na naszym talerzu, jest nie tylko sposobem na odżywienie naszego ciała, ale i środkiem do regulacji naszego nastroju. Po zjedzeniu śniadania, czy obiadu możemy czuć się lekko lub ociężale. Dlatego, zanim zaczniesz doszukiwać się przyczyn obniżonego nastroju w innych czynnikach, dokładnie przyjrzyj się temu, co jesz każdego dnia. Może się okazać, że zmiana kilku składników może sprawić, że rano wstaniesz z nową energią i gotowością do podejmowania różnorodnych wyzwań. 

Dlaczego jedzenie jest ważne nie tylko dla naszego ciała, ale też nastroju?

Czasami w poszukiwaniu sposobów na lepsze funkcjonowanie zatracamy się w próbowaniu co rusz nowych sposób i suplementów, które mają odmienić nasze życie. Dużo skuteczniejsze rozwiązanie mamy w zasięgu ręki, w postaci powszechnie dostępnych produktów spożywczych, których regularne spożywane mogą okazać się kapitałem zainwestowanym w nasze zdrowie i dobrostan. 

Jedzenie jest również bezpośrednio powiązane z naszym zdrowiem psychicznym. Tak zwane „wahania nastrojów” są spowodowane w głównej mierze zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. Według prowadzonych od lat badań to, co spożywamy, w dużej mierze może regulować poziom dopaminy, serotoniny oraz innych hormonów odpowiedzialnych za nasz dobrostan psychiczny. Jedzenie jako nasze paliwo dostarczające nam energii, powinno być dobrej jakości, aby organizm mógł z niego czerpać, to co najlepsze. Jeśli będziemy pracować na rafinowanym białym cukrze, węglowodanych prostych i wysoko przetworzonych składnikach nasz silnik z czasem zacznie szwankować. Jako że organizm ludzki, to zarówno soma, jak i psyche kiepskiej jakości pożywienie będzie negatywnie pływało zarówno na nasze ciało, jak i umysł.

Naturalne antydepresanty na Twoim talerzu

Gdy w naszym ciele panuje równowaga, mamy energię do działania, a pojawiające się trudności życia codziennego, nie są w stanie tak łatwo zaburzyć naszego dobrego nastroju. Po co zatem warto sięgać, aby dobrze się czuć?

  • Pokarmy bogate w błonnik pokarmowy. Wpływają one na prawidłową florę jelitową, a tym samym stabilizują poziom serotoniny. Najwięcej błonnika znajduje się w surowych owocach, warzywach oraz nieoczyszczonych zbożach.
  • Węglowodany złożone. Można znaleźć je w produktach pełnoziarnistych oraz w roślinach strączkowych takich jak fasola, groch, czy popularna ostatnio ciecierzyca. Zmniejszają one stany zapalne występujące w organizmie. Można jeść je samodzielnie lub stosować jako zamiennik produktów mięsnych, które spożywane w dużej ilości nie są dla nas zbyt zdrowe. 
  • Wielonasycone kwasy omega 3. Nie każdy tłuszcz sprawia, że przybieramy na masie. Tzw. dobre tłuszcze mają dla naszego funkcjonowania zbawienny wpływ. Najlepszymi źródłami tych składników są w ryby, nasiona słonecznika i dyni, awokado czy jajka. Warto również sięgać po olej z nasion lnu, oliwę z oliwek, olej z wiesiołka, tłuste ryby morskie i owoce morza. Składniki te regulują poziom dopaminy i serotoniny, a to prosta droga do tego, aby czuć się lepiej.
  • Kiszonki i produkty poddawane fermentacji. Popularne w polskiej kuchni ogórki kiszone oraz kapusta powinny wrócić do łaski. Wypierane są często przez inne modne składniki, a jedzenie ich może dać nam więcej dobrego, niż innych, drogich i egzotycznych produktów. Działają one jak naturalne probiotyki, a tym samy regulują pracę jelit. 
  • Produkty bogate w selen. Znajdziemy je w orzechach, rybach oraz różnego rodzaju owocach morza. Selen chroni komórki układu nerwowego, a więc i neuroprzekaźniki, tym samym wpływając na nasz nastrój. Niskie poziomy selenu powoduje depresję, stany lękowe oraz obniża koncentrację. 
  • Produkty zawierające magnez. Nie od dziś wiadomo, że kostka dobrej jakości czekolady poprawia nastrój, nie tylko dlatego, że smakuje wybornie. Produkty będące źródłem magnezu wpływają na syntezę serotoniny, dopaminy i endorfiny. 
  • Banany. Ten jakże popularny owoc zasługuje na miano prawdziwego poprawiacza nastroju. Dzieje się tak, ponieważ zawiera on potas oraz witaminy z grupy B, które regulują pracę układu nerwowego. 
  • Kwas foliowy. Pamiętają o nim kobiety planujące dziecko oraz te, które są w ciąży, a po tym okresie składnik ten odchodzi nieco w zapomnienie. Warto jednak o nim pamiętać, ponieważ składniki takie jak pomidory, strączki, czy zielone warzywa, które zawierają kwas foliowy, bardzo dobrze wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. 
  • Produkty roślinne zamiast odzwierzęcych. Najnowsze badania dowodzą, że wegetarianie oraz weganie rzadziej zapadają na choroby o podłożu psychicznym. Dlatego warto przynajmniej ograniczyć spożywanie mięsa na rzecz składników rośliny. Zadbamy w ten sposób nie tylko o planetę, ale również nasze dobre samopoczucie. 
  • Produkty bogate w witaminę B6, która działa kojąco na układ nerwowy, uspokaja i pomaga w walce z bezsennością. Składnik ten znajdziemy w zbożach, zielonych warzywach oraz rybach. 

Zdrowie na talerzu, szczęście w lodówce — jak żyć zdrowo dzięki dobremu jedzeniu?

Jedzenie jest naturalnym sposobem na to, aby wpłynąć pozytywnie na swoje samopoczucie. Dzieje się tak, ponieważ decyduje ono o funkcjonowaniu neuroprzekaźników, a tym samym decyduje w dużym stopniu o poziomie poszczególnych hormonów produkowanych w naszym ciele. Kluczem do zachowania zdrowia jest więc różnorodna dieta oparta o szereg świeżych składników dobrej jakości. Jeśli nie masz czasy, aby samodzielnie gotować i często sięgasz po wysoko przetworzone produkty, pamiętaj, że z czasem odczujesz negatywne skutki takiego postępowania, nie tylko w postaci nadprogramowych kilogramów, ale również, jako obniżenie nastroju. Dla takich osób dobrą alternatywą będzie skorzystanie z cateringu dietetycznego Nutri Dieta

Wszelkie sztuczne składniki, po które sięgamy, na dłuższą metę rujnują nasze zdrowie. W małej ilości spożywane od czasu do czasu nie będą odczuwalne, ale jeśli będą zbyt często lądowały na naszym talerzy z pewnością prędzej, czy później zauważymy ich negatywne skutki. Możemy odczuwać pobudzenie lub nadmierną senność, wahania nastroju lub problemy ze snem. Nie bez przyczyny zalecane jest spożywanie produktów z naturalnym składem, pełnego witamin i minerałów. Środki takie jak glutaminian sodu mają też działanie uzależniające. Im częściej po nie sięgamy, tym bardziej jałowe i mniej smaczne wydaje się nam naturalne jedzenie. To błędne koło, które można pokonać, sięgając po naturalne, nisko przetworzone produkty. Warto zastanowić się nad jakością swojej diety, jeśli chcemy zadbać o swoje dobre samopoczucie.