Co zrobić, żeby woda nie zatrzymywała się w organizmie?

Zatrzymanie wody w organizmie to drobna dolegliwość, mająca jednak wiele przykrych konsekwencji. Powoduje uczucie obrzmienia oraz opuchliznę zlokalizowaną w różnych strefach ciała takich jak dłonie, stopy, czy twarz. Przyczynia się też do wahania wagi, co jest szczególnie demotywujące dla osób będących na diecie redukcyjnej i chcących zgubić zbędne kilogramy. Wzrost o kilka kilogramów w ciągu krótkiego okresu czasu nie musi zatem oznaczać realnego zwiększenia masy, może być bowiem związany z okresowym zatrzymaniem wody. Problem ten z uwagi na gospodarkę hormonalną dotyczy przede wszystkim kobiet, jednak zdarza się też, że doświadczają go mężczyźni. Co przyczynia się do zatrzymania wody i jak sobie z tym problemem skutecznie poradzić?

Skąd się bierze zatrzymanie wody w organizmie?

Przyczyn tego problemu jest co najmniej kilka. Najczęściej ma on związek z wahaniami cyklu menstruacyjnego u kobiet. Jednak to nie jedyny powód powstającej opuchlizny. Przyczynia się do niej siedzący tryb życia oraz zła dieta. Zatrzymanie wody w organizmie rodzi nie tylko przykre dolegliwości, ale wpływa też negatywnie na stan naszego zdrowia. Zaburza bowiem fizjologiczną pracę nerek, serca oraz układu krwionośnego. Nie należy więc bagatelizować tego stanu. Zatrzymanie wody objawia się nie tylko opuchlizną, ale często też osłabieniem, problemami z koncentracją oraz nawracającymi bólami głowy, które nie mają innej, wyraźnej przyczyny. Jeśli więc cierpisz na jedną z tych dolegliwości, zastanów się, czy jej podłożem nie jest przypadkiem zatrzymanie wody. 

Jeśli chodzi o kobiety, stan taki może mieć związek ze zwiększonym stężeniem estrogenów we krwi. Hormon ten zmienia się w trakcie cyklu miesięcznego i w zależności od aktualnego stanu manifestuje różne widoczne w ciele objawy. Jednym z nich może być właśnie obrzęk, umiejscowionych w różnych strefach. Jeśli poziom estrogenu jest stale wysoki, bez względu na fazę cyklu, zatrzymanie wody będzie utrzymywało się przez cały czas. Należy wtedy wykonać badania i udać się do lekarza, który podejmie decyzję o konieczności wdrożenia odpowiedniego leczenia regulującego gospodarkę hormonalną. 

Jak skutecznie walczyć z nadmiarem wody w organizmie?

Pierwsza rada może być zaskakująca. Należy więcej pić. Paradoksalnie niedobór płynów jest sygnałem dla organizmu o konieczności ich magazynowania, co w konsekwencji tworzy błędne koło. Organizm dostaje sygnał, że płynów jest za mało, co przestawia go na tryb oszczędnego gospodarowania zasobami. W efekcie zagęszcza się mocz, co z kolei obciąża pracę nerek. Wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest dzienne spożywanie wystarczającej ilości wody oraz innych napojów, do tego, aby organizm funkcjonował poprawnie. Należy pamiętać o tym, że zdrowe płyny, to nie tylko woda, ale też zielona herbata, owoce oraz zupy. Należy za to unikać słodkich napojów gazowanych oraz ograniczyć spożycie soków, które co prawda są zdrowe, ale zawierają też sporo cukrów, a co za tym idzie także kalorii.

Pułapkę stanowią też popularne ostatnio wody smakowe, które tylko z pozoru są zdrowe. Lepiej ograniczyć je na rzecz wzbogacenia zwykłej, niegazowanej wody dodatkiem mięty, ulubionych owoców lub odrobiny miodu. Dobre są też napary z różnego rodzaju ziół, które nie tylko nawadniają organizm, ale i mają właściwości prozdrowotne. Napary z różnego rodzaju roślin wspomagają pracę układu moczowego, przy okazji stanowiąc skuteczny element profilaktyki przeciwko chorobom tego układu. Pić należy regularnie przez cały dzień, dostarczając płynu małymi łykami. Da to dużo lepsze efekty niż wypicie na raz butelki wody. 

Jeśli chcemy pozbyć się z organizmu nadmiaru wody, należy ograniczyć spożycie soli. Jest ona potrzeba nam, do utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie, jednak jej nadmierna ilość ma zgubne skutki dla naszego samopoczucia. Zalecana dzienna dawka, to zaledwie 2000 mg jednak większość z nas znacznie ją przekracza. Nie tylko dodajemy sól do większości naszych dań, ale spożywamy ją także z wysoko przetworzonymi przekąskami takimi jak chipsy, słone paluszki oraz popularnymi dodatkami typu ketchup, czy majonez. W dużej mierze o miłości do soli decyduje nasze przyzwyczajenie. Można ją ograniczyć lub nawet całkowicie z niej zrezygnować doprawiając swoje dania ziołami, czosnkiem i innymi aromatycznymi przyprawami. Jeśli już decydujemy się na użycie soli, warto zastąpić zwykłą, kamienną, różową solą himalajską, która jest dla nas znacznie zdrowsza. 

W regulacji magazynowania wody w organizmie ważną rolę odgrywa też błonnik. Dlatego warto wzbogacić swoją dietę o warzywa, owoce oraz produkty z pełnego przemiału. Należy planować dania tak, aby składnik ten znalazł się w każdym naszym posiłku. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z jednej z diet pudełkowych Nutri Dieta. Błonnik usprawnia procesy trawienne i pozwala usunąć nadmiar wody z jelit.

Nadmiar wody z organizmu można również usunąć, wykonując regularnie ćwiczenia fizyczne. Nawet umiarkowana aktywność reguluje pracę organizmu, który lepiej radzi sobie z cyrkulacją płynów. Zwiększony wysiłek pozwala na pozbycie się nadmiaru wody oraz toksyn wraz z wydzielanym potem. Poprawia też metabolizm, a tym samym niweluje problem z zatrzymywaniem wody oraz powstającą w konsekwencji opuchlizną. Nawet umiarkowany ruch jest lepszy niż siedzący tryb życia. Zwykły spacer, ograniczenie korzystania z samochodu, czy wybór schodów zamiast windy, może przynieść zadowalające efekty. Jeśli przyzwyczaisz się do takiej porcji ruchu, warto pomyśleć o wzbogaceniu aktywności o basen, jazdę na rowerze lub zajęcia fitness. 

Dobrym pomysłem może być też skorzystanie ze specjalnych zabiegów, które mogą pomóc w pozbyciu się nagromadzonej wody. Masaż lub drenaż limfatyczny poprawiają napięcie skóry i ułatwiają usuwanie obrzęków. Zabieg polepsza krążenie krwi i limfy, usuwa też z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Jest stosowany przede wszystkim przy problemach z cellulitem, żylakami, przy zespole ciężkich nóg oraz utrzymującej się opuchliźnie. To także dokonała okazja do chwili relaksu i spędzenia czasu w przyjemny sposób. Jeśli chcesz się pozbyć wody, pomyśl także o tym sposobie. 

Mniej wody w ciele, lepsze zdrowie całego organizmu 

Pojawiające się obrzęki nie są jedynie defektem kosmetycznym, który sprawia, że wyglądamy gorzej. Nie należy ich nigdy bagatelizować, ponieważ są przyczynkiem do rozwoju innych, dużo poważniejszych w skutkach chorób. Problemy z układem krążenia, funkcjonowaniem serca oraz nerek, to tylko niektóre z dolegliwości, które mają swój początek w uporczywych obrzękach. Warto obserwować swoje ciało z reagować na sygnały, jakie nam daje. Utrzymująca się opuchlina kończyn dolnych może wskazywać na kłopoty z krążeniem oraz choroby, takie jak żylaki i zakrzepica żył głębokich. Opuchlizny i obrzęki mogą być także objawem chorób nerek i wątroby. Opuchlina na twarzy, zwłaszcza w okolicy powiek i policzków, a także obrzęki dłoni często są symptomem zaburzeń pracy tarczycy.

Skuteczna walka z zatrzymaniem wody, to zazwyczaj wieloetapowy proces, który polega na konsekwentnej zmianie nawyków. Zacznij od podstawowych zmian i z czasem wdrażaj kolejne obserwując, jak reaguje na nie, Twój organizm.