logo

Co i ile pić na diecie?

Dieta wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych oraz piciem odpowiedniej ilości płynów. Nie ma uniwersalnej ilości płynów, która będzie adekwatna dla każdego człowieka. To, ile płynów powinieneś pić na diecie, należy obliczyć indywidualnie, biorąc pod uwagę kilka czynników. Duże znaczenie w trakcie diety ma również rodzaj wypijanych napojów. W poniższym opracowaniu znajdziesz informacje o tym, co pić na diecie oraz w jakich ilościach. Dowiesz się także tego, jakich napojów lepiej unikać oraz dlaczego mogą one negatywnie wpłynąć na efekty odchudzania.

Jakie znaczenie ma picie wody na diecie?

Woda pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, dlatego będąc na diecie, nie można zapominać o tym, by pić odpowiednią jej ilość. Można wręcz powiedzieć, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najważniejsze funkcje wody to:

  • rozpuszczanie i rozprowadzanie po organizmie witamin i minerałów,
  • regulowanie pracy przewodu pokarmowego,
  • uczestniczenie w procesach przemiany materii,
  • udział w usuwaniu z organizmu procesów przemiany materii,
  • odpowiadanie za prawidłowe działanie enzymów trawiennych,
  • regulowanie temperatury masy ciała poprzez pot i parowanie,
  • ułatwianie formowania i przesuwania pożywienia wzdłuż przewodu pokarmowego.

Jak dostarczyć wodę do organizmu?

Wodę dostarcza się do organizmu nie tylko poprzez picie wody, ale także w innych napojach i pożywieniu. Około 20% dziennego spożycia wody pokrywają tak naprawdę jej pokarmowe źródła. Zamieniając jeden posiłek stały na zupę, można zredukować kalorie, a zarazem dostarczyć do organizmu większą ilość płynów.

Duża ilość wody znajduje się także w warzywach i owocach, które również zaleca się jeść, szczególnie na diecie redukcyjnej. Warto dodać, że w przypadku niedoboru wody, uczucie pragnienia często jest mylone z głodem. Dlatego też, zamiast od razu sięgać po kolejny posiłek, warto najpierw wypić szklankę wody. Jeśli po ok. 15 minutach apetyt zniknie, oznacza to, że organizm potrzebował wody, a nie pokarmu.

Ile wody powinno się pić na diecie?

Skoro wiesz już, jak ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody na diecie, warto zastanowić się nad tym, ile dokładnie wody pić. Zgodnie z polskimi normami żywienia, dzienne zapotrzebowanie na płyny u dorosłej kobiety wynoszą 2 litry, a u mężczyzn 2,5 l. Zalecenia te są jednak bardzo ogólne i nie uwzględniają zmiennych, mogących wpływać na inne zapotrzebowanie.

Ilość wody, którą dana osoba powinna wypijać, zależy bowiem nie tylko od płci i wieku, ale także od masy ciała, wzrostu, a także stanu zdrowia. Zapotrzebowanie jest zależne również od klimatu, panującej na zewnątrz temperatury, jak i aktywności fizycznej. Co więcej, zapotrzebowanie na wodę u kobiet ulega powiększeniu w trakcie ciąży, a także w okresie laktacji, odpowiednio o 300 i 700 ml.

Jak sprawdzić czy nie pije się za mało wody?

Ilość dziennego zapotrzebowania na wodę można obliczyć, przyjmując, że na każdy kg masy ciała przypada 30 ml wody. Inna opcja zakłada 1 ml wody na 1 kcal posiłku. Warto mieć na uwadze także normy zapotrzebowania, a także aktualny wpływ określonych czynników na własną sytuację. Jeśli jednak przestrzegasz dziennych norm zapotrzebowania na płyny, a i tak czujesz, że nie jesteś odpowiednio nawodniony, skorzystaj z poniższych reguł.

Po pierwsze oceń to, czy nie jesteś spragniony. Czasami jednak ciężko jest ocenić lub poczuć pragnienie, dlatego warto skorzystać także z drugiej metody. Sprawdź, czy występują u Ciebie oznaki odwodnienia, tj. ciemno-żółta barwa moczu, rzadkie oddawanie moczu, suchość w ustach, bóle głowy, a także zawroty. Jeśli dotyczy Cię jakikolwiek z tych objawów, musisz napić się wody.

Co pić na diecie?

Jeśli jesteś na diecie, z pewnością spożywasz w ciągu dnia określoną ilość kalorii, która przybliża Cię do osiągnięcia założonych efektów. Dieta odchudzająca wymaga kontrolowania tego, co się je, ale także tego, co się pije. Nie jest bowiem tajemnicą to, że napoje gazowane czy soki zawierają cukier, a zarazem są źródłem kalorii, które należy wliczyć do dziennego spożycia. Taka reguła nie oznacza jednak, że na diecie można pić samą wodę. Co więcej, nie oznacza to, że każdy napój bez cukru jest zdrowy i pożądany w codziennym odżywianiu.

Pierwszym wyborem, jeśli chodzi o to, co można i warto pić na diecie, niewątpliwie jest woda. Wpływa ona korzystnie na proces odchudzania oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn. Jednak jaką wodę zaleca się pić na diecie? Przede wszystkim niegazowaną, ponieważ nie wzmaga ona apetytu oraz nie powoduje wzdęć. Woda powinna być również niskosodowa, co wynika z tego, że w pożywieniu występuje nadmiar sodu. Warto również zwrócić uwagę na to, by woda zawierała minerały, takie jak magnez, żelazo, wapń i potas.

W jaki sposób urozmaicić smak wody?

Jeśli nie lubisz smaku czystej wody niegazowanej, możesz rozpocząć od picia wody z sokiem z cytryny, limonki czy pomarańczy. Ciekawym dodatkiem jest również mięta czy bazylia. Na diecie możesz również pić zdrowe koktajle, powstające na bazie wody jak np. sok z ogórka, cytryny i pietruszki. Takie połączenie nawodni Twój organizm oraz dostarczy Ci cennego magnezu, potasu i witaminy C. Innym wartym uwagi koktajlem jest połączenie soku z cytryny z listkami mięty i nasionami chia. Dostarcza ono błonnika, witaminy C, wapnia oraz magnezu. Takie koktajle możesz potraktować jako urozmaicenie diety, a zarazem zdrową alternatywę dla samej wody.

Czy na diecie można pić soki?

Zamiast wody na diecie możesz również pić soki, jednak ważne pytanie brzmi: jakie? Większość soków, które możesz kupić w supermarketach, zawiera cukier lub inne słodziki, a także konserwanty. W związku z tym soki te będą źródłem pustych kalorii oraz niewielkiej ilości zbędnych witamin.

Dlatego też na diecie zaleca się picie jedynie dobrej jakości soków bez cukru, które będą wyciskane bezpośrednio z owoców. Taki sok możesz potraktować jako napój, który wliczysz do dziennej ilości płynów, jednak musisz wliczyć go także do dziennej kaloryki. Soki te stanowią zdrową alternatywę dla wody, jednak ze względu na kaloryczność nie warto sięgać po nie za często.

Zdrowe soki z warzyw zalecane na diecie odchudzającej

Wśród soków owocowych warto postawić na te z cytrusów, czarnej porzeczki i aronii. Nie można jednak zapomnieć o zdrowych sokach warzywnych. Mają one dużo mniej kalorii od soków owocowych, a także są bogatym źródłem dobroczynnego potasu. Szczególnie polecany jest zdrowy i niskokaloryczny sok pomidorowy i sok z selera. Soki warzywne możesz również przygotować sam w domu z takich składników jak: marchewka, burak, ogórek, szpinak, jarmuż czy natka pietruszki.

Czy można pić kawę i herbatę na diecie?

Na temat picia kawy na diecie powstało wiele sprzecznych teorii. Prawda jest jednak taka, że można ją pić, jednak w odpowiednich ilościach. Picie maksymalnie dwóch filiżanek kawy dziennie działa pobudzająco oraz przyspiesza metabolizm. Jednak nadmiar kofeiny może doprowadzić do wypłukiwania wapnia i magnezu z organizmu oraz zadziałać odwadniająco.

Taka sama zasada dotyczy czarnej herbaty, zawierającej teinę. Dlatego też na diecie lepszym wyborem będzie herbata ziołowa lub owocowa. Wartym uwagi wyborem niewątpliwie będzie także herbata zielona i biała, zawierające przeciwutleniacze, a także herbata rooibos, dostarczająca do organizmu flawonoidów.

Czego nie powinno się pić na diecie?

Na diecie zaleca się unikać picia wód smakowych, które oprócz cukru, zawierają w sobie także sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty. Z tego powodu nie powinno się także pić napojów gazowanych, które dodatkowo są źródłem “pustych kalorii” (podobnie jak większość sklepowych soków). Warto dodać, że niektóre słodzone napoje gazowane zawierają duże ilości kwasu fosforowego, sprzyjającego utracie wapnia z organizmu.

Będąc na diecie, nie powinno się spożywać również napojów alkoholowych, które zawierają bardzo dużo kalorii. Oczywiście napicie się sporadycznie alkoholu w kontrolowanych ilościach oraz wliczenie kaloryki do dziennego spisu nie jest zabronione. Jednak codzienne spożywanie np. jednego piwa to aż ok. 300 pustych kalorii.

Co pić przed i po treningu?

W powyższych akapitach opisane zostało to, co możesz pić i w jakich ilościach możesz pić na diecie. Największy procent wypijanych płynów powinna stanowić woda, jednak warto zwrócić również uwagę na to, co pić przed i po treningu. Wysiłek fizyczny wiąże się ze spadkiem poziomu wody w tkankach, który należy szybko odbudować. Dlatego też, jeśli trenujesz, przed wysiłkiem powinieneś wypić dodatkowy litr wody.

Z kolei po wysiłku należy wypić wodę lub napój izotoniczny, w zależności od intensywności treningu. Jeśli trening trwa do 60 minut i składa się z ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, wystarczy wypicie wody. W przypadku treningów do 60 minut lub dłuższych, o dużej intensywności, zaleca się wypić po treningu napój izotoniczny, lub odpowiednio sok owocowy i sok zagęszczony rozcieńczony z wodą.

Warto zainteresować się dietą pudełkową z nutridieta.pl aby nie przejmować się doborem posiłków.