Jak zmniejszyć apetyt? Sposób na zwiększenie sytości i oszukanie głodu

Proces odchudzania potrafi być problematyczny dla wielu osób ze względu na konieczność rezygnacji z wielu, często wysokokalorycznych produktów. Aby jednak odchudzanie było skuteczne, należy przede wszystkim zacząć rozróżniać głód oraz apetyt. Głodem nazywamy stan, w którym nasz organizm domaga się dostarczenia mu energii i składników odżywczych. Apetyt to zaś chęć zjedzenia czegoś dla samego jedzenia - w takiej sytuacji najczęściej sięgamy po niezdrowe przekąski, które uniemożliwiają nam zrzucenie zbędnych kilogramów. Wiemy, że wiele osób zmaga się z ciągłym uczuciem głodu, nawet po zjedzonym niedawno, pełnowartościowym posiłku. Nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? W tym artykule przedstawimy sposoby, czym oszukać żołądek i jak powstrzymać apetyt

Dlaczego odczuwamy głód?

Podwzgórze to część mózgu, w której zlokalizowane są dwa ośrodki: głodu i sytości. Ośrodkiem głodu steruje hormon o nazwie grelina, a ośrodkiem sytości GLP1. Gdy w naszym organizmie maleje poziom jednego ze składników odżywczych, niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania (są to: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne), ośrodek głodu sprawia, że zaczynamy go odczuwać. Gdy dostarczysz organizmowi składników odżywczych, uruchamia się ośrodek sytości, który sprawia, że nie jesteśmy już głodni i przestajemy jeść. Uczucie głodu odczuwamy więc ze względu na zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. W Twoim przypadku nawet po obfitym posiłku masz chęć sięgnąć po jakąś przekąskę? Zastanawiasz się, jak nie czuć głodu?

Głód a apetyt

Apetyt rodzi się również w naszej głowie, jednak nie ma on nic wspólnego z ośrodkiem głodu i jest uwarunkowany psychologicznie. Często jemy bowiem nie ze względu na głód, ale z powodu tzw. zachcianki. Apetyt może być powodem kilku czynników - pierwszym z nich są emocje - często “zajadamy” smutek, żal lub złość. Spędzanie czasu w towarzystwie również może przyczyniać się do powstawania apetytu - liczne, często wysokokaloryczne przekąski, dostępne są w zasięgu naszej ręki, przez co trudno nam się powstrzymać przed ich zjedzeniem. Apetyt może także wywoływać zapach smacznego jedzenia wydobywający się z restauracji, którą właśnie mijamy. Z tego powodu odróżnienie apetytu od rzeczywistego głodu jest trudnym zadaniem. 

Jak zatem odróżnić głód od apetytu? Przede wszystkim należy zacząć obserwować swoje zachowania i nawyki żywieniowe. Należy pamiętać, że głód odczuwamy około 2-4 godziny po spożyciu ostatniego posiłku i pojawia się on stopniowo. Apetyt czujemy natomiast nagle. Dodatkowo uczuciu głodu towarzyszą objawy fizyczne - tzw. ssanie w żołądku, burczenie w brzuchu, a dodatkowo złe samopoczucie. Z kolei nagłe napady głodu mogą wcale nie być z nim związane, a są jedynie chęcią zjedzenia danego produktu. Po pierwsze, apetyt możemy poznać po tym, że uczucie głodu pojawia się krótko po jedzeniu i domaga się natychmiastowego zaspokojenia. Często wywołany jest on zapachem danego produktu, przez co automatycznie nabieramy na niego ochotę, a po jego spożyciu czujemy się przepełnieni i jest nam ciężko.

Jak zahamować apetyt?

Kiedy już wiemy, jak odróżnić te dwa stany, warto zastanowić się, jak zahamować apetyt? Przede wszystkim należy przyjrzeć się swoim posiłkom. Powinny być pełnowartościowe, zawierać odpowiednią ilość białka i zdrowych tłuszczy, aby zapewnić uczucie sytości. Warto także urozmaicać swoją dietę o warzywa nie tylko latem, ale przez cały rok - są zdrowe i w większości niskokaloryczne. 

Jeśli zastanawiasz się, jak oszukać żołądek i nie czuć głodu, to polecamy przed każdym posiłkiem wypić szklankę wody. Przede wszystkim zapełni żołądek, przez co zjesz mniej. Nawodni także organizm i wspomoże metabolizm, co jest szczególnie istotne przy odchudzaniu. 

Jeśli jednak powyższe sposoby nie przynoszą efektu i dalej zastanawiasz się, co zrobić, żeby nie czuć głodu, polecamy szybki trening przed posiłkiem. Zostało udowodnione naukowo, że oprócz oczywistego spalania tkanki tłuszczowej ćwiczenia wydzielają hormon szczęścia, który natomiast tłumi działanie hormonu głodu. 

Jak w inny sposób oszukać głód? Możesz także spróbować zaspokajać apetyt zdrowymi przekąskami, zamiast sięgać po te, wysokokaloryczne, na które najczęściej miewasz ochotę. Do oglądania filmu czy serialu zamiast chipsów polecamy chrupanie marchewki, jabłka czy owoców w wersji suszonej. Dzięki temu możliwe, że zredukujesz ciągły głód.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w powyższym artykule znalazłeś kilka sposobów na to, jak stracić apetyt do jedzenia - oczywiście wysokokalorycznego i niezdrowego. Wierzymy, że przedstawione powyżej sposoby pomogą Ci w walce z utratą zbędnych kilogramów, jednak należy pamiętać, że starając się oszukać głód, powinniśmy mieć przede wszystkim na uwadze zaspokojenie podstawowych potrzeb naszego organizmu. Głodówki nie są skutecznym sposobem na zrzucenie wagi, a mogą nieść za sobą poważne konsekwencje spowodowane niedoborami składników odżywczych w organizmie. Dodatkowo głodówki prowadzą do efektu jo-jo. Walcząc zatem z uczuciem głodu, apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i dbanie o zdrową, pełnowartościową dietę. To dzięki niej osiągniesz upragnione efekty.