Dieta KETO

Dieta Keto – czym jest?

Dieta ketogeniczna zaliczana jest do diet niskowęglowodanowych i wysokotłuszczowych. Podobna w założeniach do diety dr. Atkinsa, znacznie ogranicza przyjmowanie produktów zawierających cukier (słodzonych napojów, białego pieczywa, ciast, i innych). 

Jak to działa?

Przed rozpoczęciem diety organizm pozyskuje około 50% energii z węglowodanów, 15% z białka i 35% z tłuszczu. W diecie ketogenicznej 80% energii pochodzi z tłuszczu,  a pozostałe 20% z białka i węglowodanów. Gdy w diecie brakuje węglowodanów, organizm przestawia się na inne źródła energii: białko i zmagazynowany tłuszcz.  Proces spalenia rezerw cukru w organizmie zachodzi szybko, bo już w 3-4 dni od czasu wprowadzenia nowych zasad żywieniowych.
Dieta ketogeniczna jest więc szybkim i skutecznym sposobem na rozprawienie się z niechcianymi „wałeczkami” oraz „boczkami”. 

Kto stosuje dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna stosowana jest nie tylko przez osoby chcące schudnąć. Ma ona również kilka uzasadnień medycznych, np. wykorzystywana jest w leczeniu padaczki. Innym powodem jej stosowania są zalecenia niektórych kardiologów, neurologów, dermatologów i diabetologów. 

Dieta ketogeniczna a nowotwór

Insulina jest hormonem umożliwiającym magazynowanie cukru oraz jego przetwarzanie w energię. Zlikwidowanie rezerw cukru prowadzi do produkcji mniejszej ilości insuliny. Niższy poziom tego hormonu może mieć działanie przeciwnowotworowe. Antyrakowe właściwości diety wciąż są przedmiotem badań naukowców.

Dieta ketogeniczna w leczeniu chorób serca

Stwierdzenie, że dieta bogata w tłuszcz może podwyższyć poziom dobrego cholesterolu brzmi nieco dziwnie, lecz badania medyczne wskazują na jej skuteczność. Jak to wytłumaczyć? Bardzo prosto - niższy poziom insuliny zapobiega tworzeniu się złego cholesterolu, czego konsekwencją jest mniejsze ryzyko wystąpienia: nadciśnienia, stwardnienia tętnic, zawału i innych problemów z układem naczyniowo-sercowym. 

Czy dieta keto leczy trądzik?

Ograniczenie spożycia węglowodanów jest bardzo skutecznym sposobem na walkę z trądzikiem. Badania naukowe nad związkiem diety ketogenicznej a poprawą stanu skóry są wciąż przeprowadzane, jednak zależność pomiędzy dietą nisko węglowodanową a powstawaniem zmian skórnych jest niepodważalna.

Dieta ketogeniczna w cukrzycy

Diety niskowęglowodanowe obniżają poziom cukru we krwi i są w stanie go ustabilizować lepiej niż inne podejścia żywieniowe. Pacjent chory na cukrzycę powinien być jednak pod stałą opieką lekarza podczas stosowania diety keto, ponieważ proces przetwarzania tłuszczów w energię powoduje powstaniu ketonów, których zbyt wysoki poziom może zaszkodzić zdrowiu cukrzyka, zwłaszcza chorującego na cukrzycę typu 1. 

Dieta ketogeniczna w leczeniu padaczki

Dieta ketogeniczna zalecana bywa chorym na padaczkę lekooporną. Stosowana jest już od 1920 roku jako terapia będąca w stanie łagodzić siłę napadów, zmniejszać ich ilości, oraz całkowicie je eliminować. Jadłospis terapeutyczny tworzony jest bardzo rygorystycznie, a proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów są dokładnie obliczane i ważone. Wszystkie te zabiegi mają na celu doprowadzić do powstania stanu zwanego ketozą. 
Każdy pacjent jest inny i ta strategia nie zawsze pomaga. Czasem potrzeba wielu modyfikacji diety zanim zobaczy się pierwsze efekty, a czasem niestety okazuje się nieskuteczna. Wiele badań jednak potwierdza jej pozytywny wpływ.

Dieta ketogeniczna w leczeniu innych chorób neurologicznych

Badania sugerują, iż dieta ketogeniczna może być również stosowana u chorych na Alzheimera, Parkinsona oraz cierpiących z powodu zaburzeń snu.  Naukowcy przypuszczają, iż produkowane ketony pomagają chronić komórki mózgowe przed degeneracją. 

Dieta ketogeniczna w leczeniu zespołu policystycznych jajkinków

Zespół policystycznych jajników jest diagnozowany, gdy podstawowe funkcje jajników ulegają zaburzeniu. Cechą charakterystyczną schorzenia są powiększone jajniki z obwodowo ułożonymi pęcherzykami.  Jedną z przyczyn powstania zespołu policystycznych jajników może być zbyt wysoki poziom insuliny. Dieta ketogenna, obniżająca poziom zapotrzebowania organizmu na ten hormon oraz jego produkcję, w sposób naturalny jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stan leczonej pacjentki.

Keto dla sportowców

Stosowanie diety keto podczas sezonu treningowego pozytywnie wpływa na formę sportowców. Z biegiem czasu, poprawia proporcje mięśni do tłuszczu oraz podwyższa poziom tlenu w organizmie potrzebny podczas wykonywania bardziej męczących i wymagających ćwiczeń.  

Efekty uboczne diety ketogenicznej

Najczęściej występujące efekty uboczne nie są bardzo groźne. Zalicza się do nich: zatwardzenie, obniżony poziom cukru we krwi oraz niestrawność. Po dłuższym czasie stosowania diety może jednak dojść do powstania kamieni nerkowych, zaburzenia pracy nerek, zakwaszenia organizmu. 
Czasem również może wystąpić „keto grypa”, przejawiająca się bólem głowy, osłabieniem, rozdrażnieniem, nieświeżym oddechem oraz uczuciem zmęczenia. 

Dietę ketogeniczną należy stosować rozsądnie

Każda osoba chcąca przejść na omawianą dietę powinna skonsultować się z lekarzem. Stosowanie diety ketogenicznej oraz późniejsze z niej wychodzenie powinno być procesem dobrze przemyślanym oraz powolnym, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na otyłość, cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego. 

Dieta Keto w ofercie Cateringu Dietetycznego Nutridieta

Nowoczesny catering dietetyczny Nutridieta wprowadził dietę Keto do swojej oferty! Jeśli chcesz wypróbować jej skuteczność, wystarczy kliknąć w Link!
Dostawa diety ketogenicznej jest możliwa na terenie wielu miast Śląska i Małopolski:
Katowic, Gliwic, Chorzowa, Bytomia, Tychów, Dąbrowy Górniczej,  Rybnika,  Wisły, Krakowa, Wieliczki i nie tylko. Sprawdź, czy dojeżdżamy do Ciebie