Eko opakowania kompostowalne do zgrzewu catering na wynos

Nutridieta dołączyła do nurtu EKO!

Nutridieta – nowoczesny catering dietetyczny ma już w swojej ofercie kompostowalne eco tacki.
Etap poszukiwań, sprowadzania i testowania różnych biodegradowalnych pojemników trwał około roku. W tym czasie porównaliśmy wiele produktów krajowych oraz zagranicznych, a w efekcie znaleźliśmy ten najlepszy
BIOPAP®!

Oto One – nasze kompostowalne tacki do zgrzewu, które także możesz poddać recyklingowi! 

Wybraliśmy je ponieważ:

 • można je kompostować nawet na kompostownikach przydomowych – posiadają certyfikat CIC, oraz w kompostowniach przemysłowych (informacje na temat sposobów ich utylizacji znajdziesz u dołu artykułu);
 • można je poddać recyklingowi wraz z makulaturą – posiada atest RICICLABILE CON LA CARTA - ATICELCA ® (informacje na temat sposobów ich utylizacji znajdziesz u dołu artykułu);
 • zostały wykonane z czystego papieru (celulozy);
 • nie zawierają żadnych dodatkowych laminatów ani folii wewnętrznej;
 • surowiec wykorzystany do ich produkcji pochodzi w 100% z lasów skandynawskich FCS - najczystszych terenów Europy i na żadnym etapie uprawy nie został skażony chemicznymi opryskami oraz sztucznymi nawozami;
 • są odporne na niskie temperatury: można stosować je w lodówce oraz zamrażalniku;
 • są odporne na wysokie temperatury: można używać ich w kuchenkach mikrofalowych i piekarnikach;
 • są odporne na tłuszcz;
 • są odporne na wilgoć;
 • są idealne do zgrzewania folią i wieczkami tekturowymi oraz do zamykania manualnego;
 • ich produkcja pozostawia mniejszy ślad węglowy od opakowań konkurencyjnych.

Folia służąca do zamykania pudełek jest również kompostowalna. Stworzona została z celulozy pochodzącej z odpadów przemysłu papierniczego, czerpiącego surowiec z lasów FCS. Do rozkładu wymaga jednak kompostowni przemysłowowej.
Tacki zgrzane folią kompostowalną można śmiało wkładać do kuchenek mikrofalowych (nie piekarników), lodówek oraz zamrażalników.

Dlaczego nasze eko tacki są tak wyjątkowe? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy poruszyć trzy kwestie.
Pierwszą z nich jest eco terminologia.

Dużo się ostatnio słyszy na temat kompostowalności i biodegradowalności. Większość z nas używa tych wyrazów naprzemiennie. W ich znaczeniu tkwi jednak wiele różnic.

Opakowania biodegradowalne

Opakowania biodegradowalne z biegiem czasu ulegają całkowitemu rozpadowi i przekształcają się w CO2 lub CH4, wodę, biomasę oraz inne substancje nieorganiczne.
Tylko część opakować biodegradowalnych jest również kompostowalna.

Opakowania kompostowalne

Opakowania kompostowalne ulegają rozkładowi w warunkach kompostowych oraz spełniają kryteria określone w Normie Europejskiej UNI EN 13432:2002, którymi są:
- biodegradowalność czyli metaboliczna konwersja materiału kompostowalnego w dwutlenek węgla, mierzona metodą: prEn14046 (publikowana również jako ISO 14855). Akceptowany poziom wynosi 90% pod warunkiem nieprzekroczenia 6 miesięcy;
- rozpadalność czyli fragmentacja i utrata widoczności w końcowym kompoście, mierzona metodą: prEN 14045). Próbki opakowań kompostuje się z odpadami organicznymi przez 3 miesiące. Po tym czasie materiał testowy przesiewany jest przez sito 2 mm. Resztki materiału o wielkości powyżej 2 mm nie mogą przekroczyć 10% masy początkowej;
- brak negatywnego wpływu na proces kompostowania, weryfikowane za pomocą testu w skali pilotażowej;
- niski poziom metali ciężkich;
- brak negatywnego wpływu na jakość kompostu, weryfikowane za pomocą testu wzrostu roślin OECD 208;
- brak zmian w parametrach chemiczno-fizycznych, takich jak: pH, zawartości soli, lotnych substancji stałych, N, P, mg, K.

Wśród opakowań kompostowalnych wyróżnia się:

 1. opakowania kompostowalne tylko w kompostowniach przemysłowych – spełniają kryteria powyższego dokumentu;
 2. opakowania kompostowalne w kompostownikach przydomowych oraz kompostowniach przemysłowych – spełniają kryteria powyższego dokumentu oraz posiadają dodatkowe certyfikaty np.  „CIC” lub „OK COMPOST”.

Jak widzimy, tylko niewielka część produktów biodegradowalnych jest również kompostowalna, a bardzo mały ułamek opakowań kompostowalnych jest zdatny do kompostowania przydomowego.

Czy można wyrzucić biodegradowalny pojemnik do kubła na odpady BIO?

Drugą kwestią do omówienia jest bardzo słabo rozwinięta sieć kompostowni przemysłowych.  Zazwyczaj przyjmują one do przetworzenia tylko produkty będące odpadami stricte kuchennymi. Opakowania z trzciny cukrowej, mączki kukurydzianej oraz innych tworzyw kompostowalnych w dalszym ciągu lądują w spalarniach lub na składowiskach śmieci.
Tacki od
Biopatera.pl można nie tylko kompostować na przydomowych kompostownikach, ale również w kompostowniach przemysłowych oraz poddać recyklingowi wraz z makulaturą.

Trzecią kwestią jest ślad węglowy powstający przy produkcji opakowań. Wydawać by się mogło, że każde opakowanie ekologiczne jest dobrym wyborem. Decydując się jednak na te wytworzone np. z trzciny cukrowej, szkodzimy środowisku, gdyż potrzebne do ich produkcji substraty powstają w Chinach, Brazylii, Stanach Zjednoczonych lub innych odległych zakątkach świata. Szukając surowców oraz producentów tacek, najlepiej jest skupić się na tych znajdujących się i działających w pobliżu. Tacki od Biopatera.pl w całości powstają na terenie Europy.

Najlepsze tacki ekologiczne do zgrzewu na rynku!

Podsumowując, nasze tacki są jedynym i najlepszym produktem dostępnym na rynku w swej kategorii.
Możemy je kompostować lub recyklingować skutecznie i bez obaw. Dzięki certyfikatowi CIC oraz atestowi RICICLABILE CON LA CARTA - ATICELCA ® jesteśmy całkowicie niezależni od dzisiejszych realiów oraz sposobu funkcjonowania kompostowni przemysłowych w Polsce. Opakowania od
Biopatera.pl możemy kompostować na przydomowych kompostownikach lub poddawać recyklingowi wraz z makulaturą.
Dodatkowo, mamy pewność, iż stosując nasze opakowania pozostawiamy znacznie mniejszy ślad węglowy od konkurencji, gdyż pozyskiwanie surowca oraz produkcja pojemników nie wykracza poza granice Europy.

Sposób utylizacji naszych pojemników i folii

Sposoby segregacji/kompostowania pojemników ekologicznych.

1.Przydomowy kompostownik – tylko opakowanie (nic nie musimy z nim robić, ale możemy je pociąć na mniejsze kawałki, jeśli chcemy, by rozłożyły się ekspresowo).
Brzeg pudełka z resztkami folii obcinamy nożyczkami i wyrzucamy do pojemnika na odpady BIO.

2. Makulatura – tylko opakowanie. Należy go wcześniej umyć, aby nie było na nim pozostałości po jedzeniu.
Brzeg pudełka z resztkami folii obcinamy nożyczkami i wyrzucamy do pojemnika na odpady BIO.

3. Kompostownia przemysłowa – całe opakowanie razem z folią wyrzucamy do pojemników na odpady BIO.

Sposób utylizacji folii.

Folię wyrzucamy do pojemników na odpady BIO.