cynamon wspomaga odchudzanie

Czy cynamon wspomaga odchudzanie? Fakty i mity

Cynamon to powszechnie znana przyprawa, ale też środek leczniczy. W medycynie ludowej cynamon stosowano głównie w przypadku dolegliwości układu pokarmowego, przy przeziębieniach, ale też jako środek przeciwbólowy i wzmacniający organizm. Współcześnie przyprawę zaleca się przy cukrzycy, chorobach sercowo-naczyniowych, a także w profilaktyce nowotworów. Czy cynamon na właściwości odchudzające? Jak stosować przyprawę w diecie?

Cynamon – niezwykła roślina przyprawowa 

Cynamonowiec cejloński (Cinnamomum zeylanicum) to wiecznie zielone drzewo z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Ojczyzną rośliny jest Cejlon, ale występuje też na wybrzeżach Indii, Mauritiusie, Madagaskarze i na Wyspach Sundajskich. Cynamon uprawia się w południowo-wschodniej Azji, na Antylach, w Ameryce Południowej, a także w krajach strefy tropikalnej. Ma on słodki smak i przyjemny korzenny zapach.

Surowcem zielarskim jest przede wszystkim kora cynamonowa (Cinnamimi cortex), czyli suszona kora młodych pędów, zwana cynamonem. Stosuje się też liście cynamonowca, a także olejek cynamonowy (Cinnamomi oleum). Substancjami leczniczymi cynamonu są głównie: aldehyd cynamonowy, eugenol, kwas cynamonowy, linalol, garbniki. Ponadto w składzie chemicznym cynamonu znajdziemy m.in.: witaminy A, C, E i K, błonnik oraz minerały: żelazo, wapń, sód, fosfor, magnez, mangan, potas.

Cynamon a zdrowie

Cynamon to jedna z najpopularniejszych przypraw znanych i stosowanych już od najdawniejszych czasów. Jest jedną z roślin wymienianych w Starym Testamencie, w Księdze Rodzaju. Roślina znana i stosowana przez starożytnych Greków, Rzymian, Egipcjan, Hindusów i Chińczyków. Uważana za pokarm bogów. W starożytnym Egipcie cynamon wykorzystywano do balsamowania zwłok oraz jako kadzidło. Syrop z kory cynamonowca miał wzmacniać ciało i nadawać mu „boski kolor”. Cynamon traktowany był też jako amulet chroniący przed chorobami. Leczono nim choroby ciała. Stosowano go przy kaszlu i przeziębieniu, przy problemach trawiennych oraz na poprawę apetytu. W średniowieczu działanie lecznicze cynamonu dostrzegła św. Hildergarda. Roślina trzymana w domostwie miała chronić przed morowym powietrzem, dlatego też w czasach epidemii każdy trzymał w domu cynamon. W XVI w. we Włoszech cynamon zalecano jako środek moczopędny, odtruwający, wiatropędny. Stosowano go też przy problemach z układem krążenia.

Właściwości prozdrowotne cynamonu

Współcześnie cynamon stosowany jest jako lek przy dolegliwościach trawiennych, braku apetytu, wzdęciach, biegunkach, zgadze, wrzodach, gdyż pobudza on wydzielanie żółci i soków trawiennych. Wyniki badań wskazują również na możliwość wykorzystania cynamonu w profilaktyce, jak również leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Roślina obniża ciśnienie krwi, normalizuje poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL i HDL. Może ona także przeciwdziałać cukrzycy typu II, nowotworom oraz chorobie Alzheimera.

Olejek cynamonowy jest bardzo silnym naturalnym antyseptykiem, który zabija bakterie, m.in. Bacillus subtilis, Escherichia coli, Aspergillus niger, Streptococcus aureus, Mycobacterium phlei, Candida albicans i Penicillum chrysogenum. Olejek z kory cynamonowca zaleca się przy przeziębieniu, grypie, zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Zwalcza on także pasożyty skóry – wesz, świerzbowiec oraz przewodu pokarmowego. Olejek z liści cynamonowca działa antyseptycznie i znieczulająco, stosowany jest do odkażania kanałów zębowych.

Cynamon na odchudzanie

Cynamon należy do przypraw rozgrzewających, dlatego też często zalecany jest dla osób na dietach odchudzających. Przyprawa ta zwiększa wrażliwość na insulinę i zmniejsza poziom cukru we krwi, co zapobiega zamianie cukrów w tkankę tłuszczową. Cynamon, podobnie jak inne przyprawy rozgrzewające, wspomaga przemianę materii. Koktajl z dodatkiem cynamonu to doskonały pomysł na drugie śniadanie czy podwieczorek.

Cynamon w kuchni i w aptece

Cynamon w postaci mielonej jest stosowany jako przyprawa poprawiająca smak potraw mięsnych, nawet rybnych. Jest on bardzo często dodawany do ciast (szarlotka, piernik), deserów, kompotów, dżemów. Niektórzy dodają cynamon do kawy, herbaty, likierów czy nalewek. W aptece można kupić preparaty na bazie cynamonu, np. Zioła Szwedzkie, Digesan, herbata Chai, czy Amol, Aromatol. Dostępna jest także pasta do zębów, która działa przeciw próchnicy oraz zapobiega stanom zapalnym dziąseł. Olejek eteryczny lub zmielone nasiona wykorzystywane są w kosmetyce do produkcji kremów, balsamów, perfum, itp.

Cynamon – przeciwwskazania

Cynamon niestety nie jest dla wszystkich, gdyż:

  • Zawiera eugenol, który może zmieniać właściwości żółci. Dlatego też przyprawa nie jest zalecana osobom chorym na kamicę wątrobową i borykającym się z zaburzeniami funkcjonowania woreczka żółciowego.
  • Zaliczany jest do tzw. alergenów kontaktowych i pokarmowych, może więc dojść do reakcji alergicznej – zmiany atopowe w okolicy czerwieni wargowej, dziąseł i na dłoniach.
  • Zawarta w roślinie kumaryna rozrzedza krew, dlatego nie zaleca się spożywania tej przyprawy kobietom w ciąży (może dojść do poronień) oraz osobom z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Cynamon to aromatyczna przyprawa, która wykazuje właściwości zdrowotne. Warto ją mieć w swojej kuchni i domowej apteczce.

Przeczytaj również: 
KURKUMA W NASZYM CODZIENNYM JADŁOSPISIE