Walka z cellulitem- czego unikać

Walka z cellulitem - czego unikać?

Dobrze zbilansowana i dopasowana dieta może skutecznie pomóc pozbyć się cellulitu, czyli tzw. “pomarańczowej skórki”, z którą boryka się niejedna kobieta. Co więcej, zmiana nawyków żywieniowych może przynieść wiele korzyści zarówno dla zdrowia jak i urody. Jadłospis kobiety walczącej z cellulitem powinien zawierać produkty, które przyspieszają metabolizm oraz wspomagają usuwanie nadmiaru wody i toksyn. Co więc jeść, a czego unikać, będąc na diecie antycellulitowej?

Dieta zwalczająca cellulit 

Cellulit, czyli „skórka pomarańczowa”, to nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa na udach, pośladkach, ramionach czy brzuchu. Główną przyczyną jego powstawania jest niska aktywność fizyczna, zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz nieprawidłowe odżywianie. W tkankach z cellulitem pogarsza się krążenie limfy i krwi oraz ukrwienie komórek. Jednym ze sposobów na pozbycie się zgrubień i fałdek jest dieta antycellulitowa, której jadłospis powinien być skomponowany m.in. z kolorowych warzyw i owoców. Należy pamiętać, że aby uzyskać oczekiwane efekty, trzeba na stałe wprowadzić zmiany do swojego codziennego menu.

Zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa

Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna powinny stać się ważnym elementem naszego stylu życia, by zapobiec wielu schorzeniom oraz chorobom cywilizacyjnym, m.in. miażdżycy, cukrzycy czy otyłości. Właściwa dieta ma także wpływ na wygląd i kondycję skóry. Dlatego warto zmienić złe przyzwyczajenia żywieniowe i zadbać o zdrowy jadłospis całej rodziny. W przypadku walki z cellulitem należy spożywać 4-5 zbilansowanych posiłków dziennie, w równych odstępach czasowych (najlepiej co 3-4 godziny). Należy zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności (gotowe dania np. w proszku), jedzenia typu fast-food, chipsów, tłustych i smażonych potraw obfitujących w tłuszcze „trans”.

Niekorzystnie na przemianę materii wpływa także alkohol, należy więc unikać jego spożywania. Rafinowany biały cukier, ciasteczka, batoniki, słodycze, pieczywo z „białej” mąki pszennej także nie są dobrymi składnikami codziennego jadłospisu. W walce z cellulitem nie zaleca się spożywania soli, gdyż jej nadmiar powoduje obrzęki i odpowiada za gromadzenie się wody oraz toksyn. Można ją zastąpić innymi przyprawami, np: bazylią, tymiankiem, oregano, kolendrą, cebulą czy czosnkiem. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych można pozbyć się nie tylko „pomarańczowej skórki”, ale również zbędnych kilogramów.

Owoce i warzywa do każdego posiłku

Jadłospis diety antycellulitowej powinien być bogaty w warzywa i owoce, które są źródłem witamin, mikroelementów, błonnika i antyoksydantów. Według zaleceń warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę spożywanych posiłków – 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce. Szczególnie korzystne właściwości w zwalczaniu cellulitu wykazuje cynk i potas, zaś przeciwutleniacze (witaminy C, E, beta- karoten, polifenole) chronią przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych m.in. za starzenie się organizmu. Warto więc sięgać po ziemniaki, pomidory, paprykę czerwoną, sałatę, brokuły i buraki. Niezbędnym składnikiem jest również witamina C, która pobudza produkcję kolagenu oraz krzem poprawiający wygląd skóry. Do diety trzeba włączyć kiwi, cytrusy, czarne porzeczki, borówki, truskawki, arbuza, żurawinę, a także natkę pietruszki, ogórki, szpinak, cykorię i kiełki zbóż.

Błonnik i zdrowe tłuszcze w codziennym menu

Niezbędne składniki codziennych posiłków powinny stanowić bogate w błonnik i witaminy kasze, brązowy ryż, makarony i pieczywo z mąki pełnoziarnistej. Warto też dwa razy w tygodniu wprowadzić do menu ryby, np. makrelę, łososia czy śledzia. Są one bogatym źródłem kwasów omega-3, które zapobiegają procesom zapalnym. Zdrowe tłuszcze są obecne także w oleju lnianym, oliwie z oliwek, awokado, orzechach, pestkach dyni i nasionach słonecznika. Nie zapominajmy też o jajkach (dwa razy w tygodniu) i chudym mięsie (indyk, królik). Warto także włączyć do diety nabiał, zwłaszcza napoje fermentowane: kefiry, jogurty naturalne oraz chudy twaróg. Posiłki najlepiej przyrządzać na parze, piec lub gotować. Można je przyprawić kurkumą, imbirem, cynamonem czy kolendrą, by przyspieszyć przemianę materii.

Woda to podstawa

Warto także pamiętać, aby nawilżać skórę również od wewnątrz. Podczas stosowania diety antycellulitowej należy pić dużo wody niegazowanej (ok. 2 l), która jest niezbędna w procesie przemiany materii i usuwaniu toksyn z organizmu. Można także pić napary ziołowe (skrzyp polny, pokrzywa, koper woski, mniszek lekarski, żen-szeń), herbaty (np. zielona), które działają moczopędnie.

Dietę warto połączyć z aktywnością fizyczną i odpowiednią pielęgnacją, wtedy „pomarańczowa skórka” zostanie szybciej pokonana, a skóra stanie się gładka, jędrna i piękna.

Przeczytaj również:
DIETA  ANTYCELLULITOWA