11 Produktów dodających energii

11 produktów dodających energii

Faktem jest, iż pokarmy spożywcze dodają energii. 
Pytanie tylko, dlaczego po niektórych z nich czujemy się ociężali i ospali, a po innych pełni energii?

Napoje słodzone, ciastka oraz pieczywo zbyt gwałtownie podwyższają poziom cukru we krwi, powodując zmęczenie i powrót uczucia głodu w krótkim czasie po posiłu.

Z kolei cukry złożone, zdrowe tłuszcze i białko trawione są dłużej, skutkując zaspokojeniem głodu i jednostajnym uwalnianiem energii w ciągu całego dnia. 

11 produktów spożywczych dodających energii

 1. Płatki owsiane

Płatki owsiane są pełne błonnika i wartości odżywczych. Połącz je z owocami i łyżeczką masła orzechowego, a dostarczysz sobie stałego poziomu energii przez wiele godzin.

 1. Jajka

Jedno jajko zawiera 70 kalorii i 6 gramów białka. W odróżnieniu od pączka, kanapka z jajkiem na drugie śniadanie pozwoli Ci zapomnieć o głodzie i zachować przytomność umysłu.

 1. Kurczak (grillowany, pieczony, bądź gotowany na parze)

Kurczak jest świetnym źródłem białka. Jego połączenie z gotowanymi warzywami, bądź z lekko doprawioną sałatką, jest dobrym pomysłem na lunch. Nie będziesz czuć się po nim ciężko, a zaspokoi głód do pory kolacji.

 1. Wątróbka wołowa

Wątróbka wołowa jest źródeł białka i witaminy B12, której niski poziom wywołuje uczucie zmęczenia. Innymi produktami bogatymi w tę witaminę są jajka, ryby i drób.

 1. Ostrygi

Próbowaliście ich kiedyś? Warto, gdyż zawierają duże ilości cynku odpowiedzialnego za zwalczanie bakterii, które atakując organizm wpływają na obniżenie poziomu twojej energii. Smakują dobrze na surowo z odrobiną soku z cytryny, pieczone lub grillowanie.

 1. Fasola

Fasola jest bardzo dobrym źródłem białka, błonnika i  magnezu, który pomaga komórkom w wytwarzaniu energii. Jeżeli nie przepadasz za fasolą spróbuj częściej jeść migdały, orzechy laskowe lub nerkowce.

 1. Sardynki

Obecnie, mało popularna ryba. Sardynka dostarcza wysokiej jakości białka zwierzęcego oraz kwasów tłuszczowych omega-3 zmniejszających ryzyko wystąpienia chorób serca. Jeżeli uważasz, że sardynki mają zbyt rybny smak, spróbuj tuny, łososia lub makreli.

 1. Orzechy

Orzechy zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Pomimo to, iż charakteryzują się wysoką kalorycznością, badania medyczne nie wskazują na to, by ich umiarkowane spożywanie powodowało zwiększenie masy ciała badanych.

 1. Jagody

Jagody mogą z powodzeniem zastąpić pączka lub cukierka w ciągu dnia, nie wywołując  przy tym przykrych efektów przybierania na wadze, uczucia zmęczenia i ciężkości. Są bogatym źródłem antyoksydantów i innych cennych wartości odżywczych.

 1. Ciemna czekolada

Jeśli życie bez słodyczy nie ma dla Ciebie sensu, wybierz ciemną czekoladę. Zawiera ona mniej cukru, poprawia samopoczucie i funkcję mózgu. Antyoksydanty zawarte w kakao mogą ochronić komórki oraz obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.

 1. Woda

Twoje ciało odczuwa zmęczenie, gdy  nie jest w wystarczającym stopniu nawodnione. Woda także pomaga w transporcie wartości odżywczych, oraz usuwaniu toksyn. Ludzie pijący większe ilości wody, spożywają mniejsze ilości cukru, soli i kalorii.

Przeczytaj również:
11 SPOSOBÓW NA ODZYSKANIE ENERGII