Halloween z pomysłem

Wszyscy posiadamy halloweenowe skojarzenia:  zabawa “cukierek albo psikus”, parady, kostiumy, wydrążone dynie, pajęczyny, czarownice, siekiery i inne...

Geneza Halloween

Wszystko zaczęło się 2 tysiące lat temu, podczas celtyckiego festiwalu “Samhain”, obchodzonego 1 listopada. Wierzono, iż w poprzedzającą go noc, duchy zmarłych powracają na ziemię. Z obawy przed konfrontacją, ludzie wychodząc z domu ubierali maski, a przed drzwi wystawiali jedzenie i wino, by zabłąkane dusze nie miały potrzeby wejścia do środka.

W VIII wieku, kościół chrześcijański przemianował “Samhain” w dzień wszystkich świętych “All Hallows day”. Noc przed tym świętem nazwana została “All Hallows eve”, co z biegiem czasu skrócono do “Halloween”.

Halloweenowe przysmaki

Halloween jest świętem skoncentrowanym głównie wokół dzieci, lecz może być także świetną okazją do spotkań z przyjaciółmi i rodziną.

Jeżeli szykujesz Halloween w swoim domu, poznaj kilka tradycyjnych przekąsek serwowanych tego dnia:

  • Karmelowe Jabłka- jabłka nabite na patyk, zanurzone w karmelu i posypane rozdrobnionymi orzechami, wiórkami z czekolady, kolorową posypką tortową lub kokosem.
  • Babeczki- udekorowane najczęściej białym, pomarańczowym i czarnym lukrem.
  • Suger cookies- ciasteczka podobne do tych pieczonych przed Bożym Narodzeniem. Jednak zamiast choinek wycinamy duchy, trumny, nagrobki, nietoperze,  dynie i czarownice.
  • Bezy w kształcie duchów.

Halloween- nie tylko słodycze!

Oprócz słodyczy możesz przygotować także “straszną” kolację przy świecach. Jako gwiazdę wieczoru proponujemy podać "pieczoną stopę" :)
Jak ją zrobic? Jeżeli znasz dobry przepis na kotleciki mielone, to już połowa sukcesu. Miksturę uformuj w kształt stopy (kończącej się nad kostką).
Użyj ząbków czosnku zamiast paznokci i połóż plaster cebuli w miejscu jej "odcięcia" od reszty nogi. Upiecz w piekarniku.
Przed podaniem polej keczupem lub sosem pomidorowym.

Smacznego!