Dieta Ornisha

Dieta dr. Ornisha

Dr. Ornish twierdzi, iż chcąc osiągnąć zdrowie musimy zwrócić uwagę na wszystkie aspekty naszego życia- nie tylko na dietę. Pomógł już wielu pacjentom osiągnąć prawidłową masę ciała, zapobiec komplikacjom zdrowotnym, a nawet cofnąć choroby wynikłe z niezdrowego trybu życia. Jest jednak wiele innych komponentów potrzebnych do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, zdrowia i poczucia szczęścia, wśród których wyróżnia on: aktywność fizyczną, odporność na stres, harmonię wewnętrzną, miłość i pozytywne relacje z innymi.

Dieta dr. Ornisha

Autor klasyfikuje produkty spożywcze w grupy, od tych najzdrowszych (grupa 1) do tych, których należy unikać za wszelką cenę (grupa 5). Im częściej będziesz konsumować produkty z grupy pierwszej, tym więcej korzyści osiągniesz pod względem utraty masy ciała i polepszenia stanu zdrowia.
Przestrzeganie zasad diety dr. Ornisha najtrudniej przyjdzie miłośnikom mięs. Ze względu na to, iż to właśnie ono, wraz z rybami, drobiem i podrobami jest głównym elementem składowym grupy 4 i 5.
Dr. Ornish podkreśla, aby spożywać sezonowe, ekologiczne warzywa i owoce. Supermarketowe gotowe posiłki (pizza, pierogi, kluski nadziewane, lasagne i inne) są całkowicie zabronione.

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia powinny odbywać się regularnie, około 30 minut dziennie. Dr. Ornish zachęca swoich pacjentów do praktykowania jogi, medytacji, oraz innych relaksacyjnych technik pomagających w walce ze stresem.

Kto może skorzystać z diety dr. Ornisha?

Program dr. Ornisha jest skierowana nie tylko do osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Dieta ta obniża cholesterol, ciśnienie krwi, zapobiega cukrzycy i chorobom serca. Ponadto autor pisze, iż stosując się do jego wytycznych można cofnąć choroby serca, cukrzycę, oraz raka prostaty. W kręgach lekarskich plan dr. Ornisha jest uznawany, nie tylko jako dobry sposób odżywiania się, ale także jako jeden z lepszych i całościowych spojrzeń na zdrowy styl życia. 

Stopień trudności

Przestrzeganie tej diety wymaga sporej wiedzy na temat wartości odżywczych i reguł żywienia (aby nie popaść w niedobory minerałów i witamin), umiejętności planowania i sporego nakładu czasu. Jeżeli nie jesteś zorientowany na detale, to może nie jest to dieta dla Ciebie…chyba, że lubisz wyzwania. Przed zastosowaniem należy spytać o radę swojego lekarza.

Przeczytaj również:
DIETA DUKANA