Dieta Cambridge

Dieta Cambridge

Wiele się słyszy na jej temat, …że to tylko proszek, że jest droga, że niezdrowa, że to istna głodówka.
Zobaczmy, które z tych stwierdzeń są prawdziwe.

Jak powstała dieta Cambridge?

Twórcą diety jest prof. Alan Howard, pracownik Cambrige University. Do rozpoczęcia badań i ułożenia formuły pomocnej w odchudzaniu skłoniła go własna nadwaga. Twierdzi on, iż przed ślubem nie miał żadnych problemów z nadmiarem kilogramów. :) Wszyscy to znamy, prawda? Przed weselem byliśmy piękni i smukli, a tuż po,  ni stąd, ni zowąd- oponka. Powody takiego stanu rzeczy są oczywiste: utrata motywacji, namnożenie się rodzinnych obowiązków, oraz mniejsza ilość czasu wolnego. Tak też było w jego przypadku. Pierwszym produktem dietetycznym stworzonym przez profesora Howarda był chleb o niskiej zawartości węglowodanów. Równolegle do prac nad kuracją odchudzającą prowadził On działania na rzecz stworzenia diety przeznaczonej dla grupy kosmonautów, króre zakończyły się aprobatą NASA. Po całych latach spędzonych na tworzeniu “kosmicznej” formuły, doszedł do wniosku, że można by było ją także zastosować w diecie redukcyjnej. Produkt ten jest obmyślony tak, aby jak największą ilość substancji odżywczych dostarczyć pacjentowi w posiłkach zawierających jak najmniejszą ilość kalorii.

Na czym polega program Cambridge? 

Dieta składa się z sześciu etapów o różnej kaloryczności. Cechami wspólnymi każdego z nich jest zalecenie picia ponad 2 litrów płynów bezalkoholowych dziennie, oraz ograniczenia aktywności fizycznej. Pierwszy etap jest najbardziej rygorystyczny, gdyż dostarcza od 415-615 kcal. Zalecany jest jedynie w skrajnych przypadkach, gdy zrzucenie kilogramów musi odbyć się w tempie ekspresowym np. przed operacją. Z każdym kolejnym etapem zwiększany jest limit kalorii, a menu poszerzane o posiłki konwencjonalne. Nad całym procesem czuwają konsultanci i dietetycy. Konsultacje z przeszkolonymi pracownikami zalecane są co 1-2 tygodnie. W tedy to sprawdza się postępy pacjenta i podejmuje decyzje o kolejnych działaniach. Podczas tych spotkań pacjent uczy się prawidłowych zasad żywienia, aby był w stanie wprowadzać zdrowe i zbilansowane posiłki do swojego jadłospisu po zakończeniu kuracji.

Cena diety Cambridge

W skład menu wchodzą gotowe produkty Cambridge: napoje, zupy i batony. Jadłospis na kolejnych etapach wzbogacany jest o przepisy dietetycznych potraw, wplatanych w codzienne menu.
Produkty w większości sprzedawane są w postaci proszku. Można też zakupić gotowe mikstury, oraz batony. Cena pojedynczego posiłku, to około 10 zł.

Kto nie powinien stosować diety Cambridge?

Decydując się na dietę Cambridge, należy upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej stosowania. Korzystać z niej na pewno nie powinny osoby cierpiące na:
– poważne schorzenia serca,
– niewydolność nerek, wątroby,
– depresję,
– schizofrenię,
– brak łaknienia (anoreksja) lub poczucie nadmiernego głodu (bulimia),
– cukrzycę typu 1,
– porfirię,
– nadczynność tarczycy,
– zespół Cushinga,

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety należy skonsultować się z lekarzem. Rygorystyczne programy żywieniowe mogą bowiem przyczynić się nie tylko do utraty masy ciała, ale także do pogorszenia się naszego stanu zdrowia.

Przeczytaj również:
DIETA WEDŁUG GRUPY KRWI