dieta bogatoresztkowa

Dieta bogatoresztkowa

Dieta bogatoresztkowa to dieta w której zwraca się szczególną uwagę na wysoką ilość błonnika pokarmowego w spożywanych produktach. Błonnik to składnik pochodzenia roślinnego, nieulegający procesowi trawienia.
Dieta o wysokiej zawartości błonnika polecana jest wszystkim tym, którzy mają problemy z trawieniem, zaparciami lub walczą z chorobami jelit, np. w zespołem jelita drażliwego.
Dieta bogatoresztkowa może być stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych.  

Właściwości błonnika i jego znaczenie w diecie bogatoresztkowej

Dlaczego warto wzbogacić swój jadłospis o produkty z wysoką zawartością błonnika? Otóż błonnik zmniejsza stężenie cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi. Innymi słowy, ma zbawienny wpływ na nasz organizm, a w szczególności na procesy trawienne. W zbilansowanej diecie lekarze zalecają przyjmować go w ilościach od 30-40 gram, natomiast w diecie bogatoresztkowej dawka ta zwiększana jest do 50-70 gram na dzień.

Zasady diety bogatoresztkowej

  • Jadłospis bogaty jest w owoce, warzywa, rośliny strączkowe, ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż, płatki owsiane i otręby pszenne.
  • Kaszę, ryż, makaron, a także warzywa należy gotować na półtwardo. Wysoka temperatura powoduje utratę cennych składników.
  • Zaleca się spożywanie chudego mięsa, oraz chudych ryb, które można przygotować poprzez ugotowanie, upieczenie, uduszenie, bądź usmażenie (bez tłuszczu).
  • Odradza się jedzenie potraw tłustych, smażonych oraz słodyczy.
  • Zaleca się odstawienie kawy oraz herbaty i zastąpienie ich naparami ziołowymi (wzmacniającymi trawienie).

Czy dieta bogatoresztkowa jest dla Ciebie?

Dieta ta stosowana jest nie tylko przez osoby cierpiące na zaparcia. Jest ona także zalecana w profilaktyce chorób jelita (zespołu jelita drażliwego, raka jelita grubego), miażdżycy, kamicy żółciowej, cukrzycy i otyłości.

Przeciwwskazania do stosowania diety bogatoresztkowej

Diety bogatoresztkowej nie powinny stosować osoby z nieżytem przewodu pokarmowego, chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka, oraz cierpiące na stany zapalne trzustki, żołądka, dróg żółciowych i jelit.

Przeczytaj również:
WPŁYW NADWAGI NA ZDROWIE

Zapoznaj się ze smacznym cateringiem dietetycznym w Krakowie.