dieta płodności

Dieta płodności

Dieta rodziców jest bardzo istotna w procesie starania się o dziecko. Należy zatroszczyć się o to, aby była różnorodna, zbilansowana i dostarczała nam niezbędnych witamin, minerałów, oraz substancji odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Uboga dieta może wpłynąć negatywnie na procesy biologiczne zachodzące w organizmie człowieka.

Dieta a funkcjonowanie układu rozrodczego

Funkcjonowanie układu rozrodczego jest bardzo zależne od diety. Panuje przekonanie, iż niepłodność jest problemem kobiet. To stwierdzenie jest jednak mylne, gdyż dieta i styl życia kobiet i mężczyzn wpływa równomiernie na możliwości poczęcia, jak i na zdrowie dziecka.

Układu rozrodczy mężczyzn a dieta

Dla mężczyzn najważniejszymi składnikami pokarmowymi, potrzebnymi dla dobrego funkcjonowania układu rozrodczego jest: cynk, mangan, selen, witaminy E,C,B12,D, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, potas, koenzym Q10, wapń i aminokwasy.

Układu rozrodczy kobiet a dieta

Organizm kobiet także potrzebuje pełnego zestawu minerałów i witamin. Do listy należy zaliczyć: kwas foliowy, żelazo, wapń, selen, cynk, mangan, magnez, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy B,C,E,A i bakterie probiotyczne. 

Zioła wspomagające płodność

Oprócz zdrowej diety można także spróbować ziół wspomagających płodność, takich jak: niepokalanek pospolity, aletra lecznicza, dzięgiel chiński, pluskwica groniasta, liście czerwonej maliny, olej z wiesiołka, dziki ignam, czerwona koniczyna, korzeń lukrecji, unkei-to (azjatycki lek ziołowy), kazuaryna.
Nie wszystkie z nich są łatwo dostępne, lecz warto o nich wiedzieć.

Czynniki obniżające płodność

Palenie, picie i niezdrowy styl życia obniżają szansę na zapłodnienie.
Ważnym także jest, by ograniczyć konsumpcję tłuszczów nasyconych, cukru, soli, konserwantów, gotowych dań i skupić się na żywności ekologicznej. Należy zastosować zbilansowaną i zróżnicowaną dietą.

Ciekawostka

Nasienie Duńczyków jest najbardziej poszukiwanym na całym świecie.
Najlepszą spermą pod względem ilościowym i jakościowym cieszą się właśnie duńscy farmerzy upraw ekologicznych.

Przeczytaj również:
DIETA DR. ROBERTA ATKINSA